13. prosince 2013 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koalice chce ušetřit 5 miliard na poradenství a podpoře exportu

Rozpočet se řítí do propasti, na místě Řecka budeme do 10 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet se řítí do propasti, na místě Řecka budeme do 10 let | foto: Shutterstock

PRAHA Tři poslanci vznikající vládní koalice chtějí v rozpočtu na příští rok odebrat z výdajů celkem pět miliard korun a posílit o ně vládní rozpočtovou rezervu. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu, který pro dnešní jednání sněmovního rozpočtového výboru připravili poslanci Jaroslav Klaška (KDU-ČSL), Jan Volný (ANO) a předseda výboru Václav Votava (ČSSD).

O jejich návrhu bude v pátek výbor teprve rozhodovat. Pokud ho podpoří, bude o něm muset ještě rozhodnout Sněmovna příští týden při závěrečném schvalování rozpočtu.

Ve výdajích ministerstev a úřadů chtějí předkladatelé vzít 3,5 miliardy, dalších 1,5 miliardy navrhují odebrat z peněz určených na podporu exportu, státní záruky a investiční pobídky.

Kapitolám chtějí vzít peníze určené například na poradenské a právní služby, věcné dary, nákupy energií a materiálu. Například ministerstvo vnitra by mělo přijít o zhruba 634 milionů korun. Celkové příjmy a výdaje už poslanci měnit nemůžou, proto odebrané peníze navrhují přesunout do rozpočtové rezervy.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozpočtový výbor by také měl projednat pozměňovací návrh svého předsedy Votavy, který přidává peníze na platy šesti ústavním institucím. Jde o Kancelář prezidenta republiky, Sněmovnu, Senát, Ústavní soud, ombudsmana a Nejvyšší kontrolní úřad.

Jde o to, že vláda při sestavování rozpočtu rozhodla o dvouprocentním meziročním navýšení objemu peněz na platy ve státní sféře, ale už nemohla přidat tyto peníze do uvedených kapitol, protože jejich rozpočty schválil už v červnu sněmovní rozpočtový výbor. Proto by se peníze těmto kapitolám měly přidat přidat formou pozměňovacího návrhu k rozpočtu. Dohromady jde o téměř 19 milionů korun.

Votava také navrhuje, aby Sněmovna přišla o 40 milionů korun, které původně dostala na odchodné ještě v době, kdy se počítalo, že volby budou až v příštím roce. Předčasné volby ale přišly kvůli pádu bývalé vládní koalice už letos. Odchodné proto bývalým poslancům Sněmovna vyplatila ze svého letošního rozpočtu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!