Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koalice chce změnit odstupné pro zaměstnance a bodový systém

Petr Tluchoř a Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Tluchoř a Petr Nečas | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší zástupci koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli na programu v oblasti podpory podnikání, energetiky a dopravy. Koalice připraví do března 2011 energetickou politiku státu. Dále chce proplácení DPH u nezaplacených faktur, vytvoření jednotného inkasního místa pro výběr daní a pojistného nebo odložení elektronických vinět.

Po jednání koaličních stran to uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Koalice chce podpořit tvorbu nových pracovních míst zvýhodněním práce na dohodu. "Zvýšíme rozsah dohod o provedení práce ze 150 hodin na 300 hodin ročně," uvedl Tluchoř. Uvolnit by se měla i pravidla u pracovních smluv na dobu určitou. Například u nových zaměstnanců by ji mohli zaměstnavatelé využívat až pět let. Zástupci stran vznikající vlády plánují také podpořit flexibilní pracovní dobu.

Koalice chce změny v odstupném i bodovém systému
Na pracovním trhu by se také měl změnit systém odstupného. Zaměstnanec, který pracuje jeden rok, by měl získat jednoměsíční odstupné, zaměstnanec pracující dva roky dvouměsíční odstupné, ostatní pak tři měsíční platy.

Čtěte také

U dopravy chtějí strany přehodnotit bodový systém trestání motoristů. "Odstraníme neúměrné tvrdosti zákona. Naopak zvýšíme postih přestupků souvisejících s agresivitou řidičů," uvedl Tluchoř. Dále chce koalice rozšířit mýtné pro nákladní automobily i na silnice nižších tříd. "Budeme situaci analyzovat ve spolupráci s městy," uvedl Tluchoř.

Zároveň podle něj bude odloženo zavedení elektronických vinět až do doby, kdy vznikne celoevropský systém, nebo až se bude mýtné platit u osobních aut podle ujetých kilometrů.

O veřejných financích bude koalice jednat ve čtvrtek
Jednotné inkasní místo pro výběr daní a zdravotního a sociálního pojištění chce vytvořit koalice dříve, než počítají současné plány. "Shodli jsme se, že urychlíme projekt jednotného inkasního místa pro daně i odvody, které sníží náklady státu a administrativní zátěž. Kontroly bude provádět jen finanční úřad," uvedl Tluchoř. Současné plány počítají s rokem 2014.

Ve čtvrtek by se podle Tluchoře měli nejvyšší zástupci vznikající koalice sejít v 17:30 a projednat kapitolu týkající se veřejných financí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!