Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koalice se dohodla. Minimální daň pro živnostníky nebude

Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Koalice konečně vyřešila poslední spor v programové části své dohody, který se týkal minimální daně pro živnostníky. Ta z koaliční smlouvy zmizela. Vystupovali proti ní zástupci ANO a KDU-ČSL.

„Naši vyjednavači před chvílí prosadili odstranění minimální daně pro živnostníky z koaliční smlouvy,“ uvedla KDU-ČSL ihned po skončení jednání na svém facebookovém profilu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Obsahovou práci jsme dnes v podstatě ukončili. Nikdo nezvítězil. Výsledný text je průsečíkem a kompromisem. Není žádný spor," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Obsah koaliční smlouvy nechtěl ani on, ani další politici přiblížit. Zdůvodnil to tím, že se v textu musí "vyčistit gramatické drobnosti". Text se chystají zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnit až v pátek dopoledne.

Sporný odstavec o minimální dani pro živnostníky podle Zaorálka vyjednavači nahradili jinou úpravou, která jim prý připadá dostatečná. "Podnikající fyzické osoby - osoby samostatně výdělečně činné, které dlouhodobě nevykazují zisk z podnikání a po zohlednění všech zdanitelných příjmů nevykazují základ daně, nebudou mít nárok na daňové zvýhodnění," uvedl Zaorálek. Dodal, že se opatření nebude týkat roku, kdy lidé s podnikáním začali, a také následujících třech let.

Hnutí ANO je podle šéfa jeho poslanců Jaroslava Faltýnka s výsledkem spokojeno. Na formulaci daní pro živnostníky se prý shodly všechny tři strany. Místopředseda lidovců Marian Jurečka řekl, že koaliční dohoda představuje "dobrý program pro Česko na příští čtyři roky".

Zaorálek řekl, že v oblasti sektorové daně, o kterou se strany dříve také přely, bude v koaliční smlouvě uvedeno, že strany zváží její zavedení. Příští rok budou strany hledat v hospodaření státu úspory. "Pokud se během roku 2014 ukáže, že se to nedaří, tak se vrátíme k těm požadavkům, které jsme měli, včetně daně z příjmu právnických osob a podobně," řekl Zaorálek. Zavedení sektorové daně by pak bylo zřejmě na prvním místě. Podle Jurečky ale není v dohodě vymezeno, kterých odvětví by se vyšší daň mohla týkat.

O víkendu budou o programové části koaliční smlouvy jednat orgány ČSSD a lidovců, ve středu pak výbor hnutí ANO. Teprve poté, co se strany dohodnou na rozdělení postů ve vládě, bude kompletní dohoda podle Zaorálka předložena k podpisu poslancům.

Jednání o personálním složení vlády začnou v pondělí

V koaliční smlouvě mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL už chybí jen doplnit zastoupení stran ve vládě, řekl novinářům předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka po pravidelném setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Zemanovi předal čerstvě dohodnutou programovou část dohody. Sobotka očekává, že jednání o personálním složení vlády začnou v pondělí. S prezidentem bude jednat opět za týden.

ČTĚTE TAKÉ

Je možné, že se koaliční strany do té doby v personáliích posunou, uvedl Sobotka. O konkrétním termínu, kdy by mohl být jmenován premiérem a kdy by mohla být jmenována vláda, se Zemanem prý dnes nehovořil. Složení vlády by strany mohly prezidentovi přednést do konce roku, uvedl Sobotka.

Programovou část koaliční smlouvy nyní čeká stranické schvalování. Podle Sobotky by se mohlo uskutečnit do příštího čtvrtka. V sobotu zasedne ústřední výkonný výbor ČSSD, v neděli celostátní konference lidovců. V případě ČSSD Sobotka zmínil možné referendum v případě, kdyby sobotní výkonný výbor nerozhodl.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Majitel RegioJetu Radim Jančura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Majitel RegioJetu Radim Jančura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Majitel RegioJetu Radim Jančura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!