21. května 2014 20:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odměny úředníků nesmí překročit 25% jejich ročního platu, shodla se vláda

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vládní koalice se na středečním jednání o služebním zákonu shodla, že stanoví horní hranici pro odměny úředníkům. Ty tak nyní nebudou moci překročit 25 procent jejich ročního platu. Mimo jiné projednávala také zavedení úřednických zkoušek pro úředníky s krátkou praxí, ke konkrétnímu návrhu však zatím nedospěla.

Koalice se dohodla i na zrušení smluvních platů pro úředníky. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se velmi přiblížila také konečné podobě pozměňovacího návrhu k novele služebního zákona, který pak předloží poslancům, shoda však prý ještě není stoprocentní. Jednání by mělo pokračovat v úterý.

Sobotka řekl, že příliš vysoké odměny byly nešvar, který se v minulosti vyskytoval. "To znamená, že odměny často u některých oblíbenců v minulosti překračovaly násobek ročního platu," podotkl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Sobotky koalice také směřuje k dohodě ohledně lidí, kteří nemají delší praxi ve státní správě nebo samosprávě. Pod tím si koalice představuje alespoň tři roky. Tito lidé by pak museli skládat úřednické zkoušky. "K tomuto řešení jsme se dnes významně přiblížili," řekl. Konkrétní detaily se teprve budou řešit, dodal.

Nutná úřednická zkouška

"Lidé s krátkou praxí do tří let by měli absolvovat podle našeho názoru úřednickou zkoušku," řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Jsme v tom ve shodě, myslíme si, že úřednická zkouška u lidí, kteří nemají praxi, by měla být standardní mechanismus jejich vstupu do státní správy," potvrdil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Koalice se také dohodla, že během dvou let vytvoří nový systém odměňování zaměstnanců, kteří budou spadat pod státní službu. Systém by měl platit od roku 2017.

Na znění služebního zákona se koaliční strany v zásadě dohodly v pondělí. Shodly se například na úřednických zkouškách nebo na přechodném období pro zavádění nových pravidel. Zákon se podle odhadů dotkne 70 000 až 80.000 úředníků. Parlament by ho mohl schvalovat v létě. Sobotka nedávno ve Sněmovně řekl, že služební zákon musí být účinný k 1. lednu příštího roku, jinak bude ohroženo čerpání evropských dotací.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!