30. dubna 2015 0:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koalice se shodla na schodku 70 miliard, mzdy vzrostou o tři procenta

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Vláda se na nočním jednání shodla: deficit rozpočtu na příští rok bude 70 miliard korun. Koaliční rada předtím po delší debatě odsouhlasila, že státním zaměstnancům vzrostou platy o tři procenta a výdaje na vědu a výzkum proti původnímu návrhu vzrostou o 1,5 miliardy korun. Ministři mají hledat další úspory.

„Je to dílčí kompromis. Dohodli jsme se na tom, že budeme držet schodek 70 miliard, což je dobrá zpráva. Dohodli jsme se na tom, že je shoda v rámci koalice na navýšení platů státních zaměstnanců o tři procenta, což představuje dopad do státního rozpočtu ve výši zhruba pět miliard korun,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek..

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil, že vláda přijala usnesení, ve kterém se zavazuje najít v další debatě prostředky zejména na bezpečnost, valorizaci důchodů, zvýšení plateb za státní pojištěnce, další prostředky na zvýšení podpory vědy a výzkumu a spolufinancování programu rozvoje venkova.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.