3. března 2014 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kolik stojí čeští sportovci? Tréninky vyjdou pod jednu miliardu

Martina Sáblíková obhájila zlatou olympijskou medaili z pětikilometrové trati | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková obhájila zlatou olympijskou medaili z pětikilometrové trati | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Stát prostřednictvím ministerstva školství vydal na přípravu reprezentantů ve třech sportovních centrech za dva roky skoro 800 milionů korun. Centra se v té době starala o přípravu víc než 800 vrcholových sportovců. Při kontrole hospodaření center to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj srovnat ekonomické podmínky a zabezpečení sportovců v jednotlivých centrech nebylo vzhledem k jejich rozdílnosti možné. O výsledcích kontroly v pondělí informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Kontroloři prověřovali hospodaření Vysokoškolského sportovního centra ministerstva školství, Centra sportu ministerstva vnitra a Armádního sportovního centra ministerstva obrany. První z nich financuje ministerstvo školství plně, na provozu zbylých dvou center se s ním podílejí další ministerstva. Celkem 799,7 milionu korun z rozpočtové kapitoly ministerstva školství použila kontrolovaná sportovní centra na běžný provoz a investice v letech 2011 a 2012.

Celkem centra v těchto letech na provoz a investice vydala 1,3 miliardy korun, vyplývá z údajů NKÚ. K penězům od ministerstva školství dostalo Centrum sportu ministerstva vnitra od svého resortu navíc 96,5 milionu korun, Armádní sportovní centrum ministerstva obrany 412,4 milionu korun. Největší výdaje mělo v letech 2011 a 2012 armádní centrum, naopak nejmenší Vysokoškolské sportovní centrum ministerstva školství.

Různá finanční náročnost sportů

Resortní sportovní centra neprovozují stejné druhy sportů a jednotlivé sporty jsou finančně různě náročné. "Odlišnosti jednotlivých resortních sportovních center znemožnily NKÚ porovnat ekonomické podmínky a vyhodnotit, zda podmínky v sociálním a materiálním zabezpečení sportovců jsou u všech resortních sportovních center srovnatelné," uvedl NKÚ.

NKÚ na základě kontroly doporučil ministerstvu školství zpřesnit pravidla center pro hrazení běžných výdajů. "Nejasné formulace totiž umožňují ministerstvu obrany financovat své dva sportovní kluby, které nereprezentují Českou republiku na mezinárodních akcích," uvedl úřad. Ministerstvo školství přispívá armádnímu sportovnímu centru penězi ze státního rozpočtu, přesto podle NKÚ tento postup toleruje.

V roce 2011 se sportovní centra starala o přípravu 837 vrcholových sportovců, z toho 561 dospělých a 276 juniorů. O rok později to bylo o 858 sportovců, a to 511 dospělých a 347 juniorů. Centrum sportu ministerstva vnitra vytváří podmínky pro přípravu sportovců ve 14 disciplínách, ostatní dvě kontrolovaná sportovní centra ve 12 sportech.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz