Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Komerční zdravotní pojištění se chystá na 'mladé seniory'

Peníze a zdraví, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze a zdraví, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco politici o zavedení prostoru pro komerční připojištění na nadstandard teprve diskutují, pojišťovny mají jasno. Alespoň některé z nich rovnou říkají: půjdeme do toho. Na nezájmu pojišťoven by tedy rozhodně nemělo zavedení jasných pravidel nadstandardu zkrachovat.

Pojišťovny očekávají, že prostor nabízet připojištění na nadstandard dostanou. "Velmi jasně si uvědomujeme, že reforma zdravotnictví je v ČR nevyhnutelná. A Kooperativa chce být významným hráčem v tomto systému komerčního zdravotního připojištění," říká Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa. Ta už se ve zdravotnictví rozkoukává delší dobu. Mimo jiné koupila v roce 2008 Nemocnici Mělník.

Reforma zdravotnictví je nevyhnutelná
O zdravotnictví se hodně zajímá i Česká pojišťovna. "Problematiku komerčního zdravotního pojištění analyzujeme i prostřednictvím své dceřiné společnosti ČP Zdraví již několik let. Její odborníci věří, že reforma zdravotnictví, která přinese do systému financování zdravotní péče další finanční zdroje, je nevyhnutelná," uvádí Dagmar Koutská z tiskového oddělení České pojišťovny. I tato pojišťovna očekává, že soukromé zdravotní připojištění bude hrát velkou roli.

Poptávka po nadstandardní péči podle analýz ČP Zdraví rozhodně ve zdravotnictví je. Jediné, na co čeká, je tedy jasné vymezení základní hrazené péče v zákoně. Za obzvlášť zajímavou skupinu považuje přitom lidi středního věku. "Necháme se určitě inspirovat konceptem služeb, který je ve vyspělé Evropě nabízen takzvaným mladým seniorům – těmi jsou označování lidé středního věku, kteří ještě pracují a mají pravidelný příjem, ale už se u nich začínají projevovat první zdravotní neduhy," říká ředitel ČP Zdraví Miroslav Chlumský.

Nový zdroj financí
Samotné zdravotní pojišťovny komerční pojištění poskytovat nemohou. Dělají to ale pomocí oddělených společností nebo partnerských pojišťoven. "Už dnes má každá zdravotní pojišťovna komerčního partnera nejméně na cestovní pojištění. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra se už na rozšíření této spolupráce připravuje," říká Jaromír Gajdáček, ředitel pojišťovny vnitra a viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Ve většině vyspělých států se přes komerční pojištění platí významná část spoluúčasti. Otázka, kolik by mohlo připojištění do českého zdravotnictví přinést, je přesto složitá. Podle senátora Tomáše Julínka (ODS), který nadstandard prosazoval, to významné částky hned nebudou, protože musí zároveň zůstat zachovaný široký rozsah péče hrazené solidárně.

"Nechtěl bych říkat, že komerční připojištění přinese tolik a tolik miliard. Myslím, že to ani nejde takto spočítat," myslí si Gajdáček. "Je to ale určitý nový zdroj financí do zdravotnictví, zároveň to povede k větší efektivitě a úsporám. Cíl by měl být, že se vyváží bilance příjmů a výdajů," říká Gajdáček.

Ke stanovení základní péče hrazené ze solidárního pojištění a potažmo nadstandardu je ještě daleko. Koaliční smlouva ovšem tento závazek obsahuje.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!