18. února 2009 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Komise chválí vládu za balíček

Český premiér se šéfem Evropské komise | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér se šéfem Evropské komise | foto: AFP

BRUSEL Česko dobře plní domácí úkoly. Uvedla to Evropská komise, když dnes hodnotila český konvergenční program, který popisuje připravenost Česka na přijetí eura. Komise také pochválila vládní opatření na podporu ekonomiky. I díky nim by se tak tuzemská ekonomika z útlumu měla vzpamatovat již příští rok.

Podle komise jsou vládní opatření dobře načasovaná a zaměřená na sektory hospodářství, které budou nejvíce zasaženy zpomalením ekonomiky. Brusel ale na druhou stranu připustil, že ekonomický balíček může vést k dočasnému zhoršení stavu veřejných financí.

Konvergenční program, který komise hodnotila, sice ještě počítá se schodky 1,6 procenta HDP pro rok 2009 a 1,5 procenta HDP pro rok 2010, je ale velmi pravděpodobné, že reálná čísla budou horší.

Premiér Mirek Topolánek již dříve připustil, že Česko tak letos nejspíš rozpočtové kritérium, které počítá s deficitem ve výši tří procent HDP, poruší. Komise proto Česko vyzvala, aby svůj rozpočet opět stabilizovalo, jakmile se ekonomika vzchopí.

Růst se vrátí rychle, bude ale pomalejší

Brusel očekává, že česká ekonomika se z útlumu vzpamatuje již příští rok, není však pravděpodobné, že se ještě vrátí k rychlému růstu, který zažívala před krizí. Většina ekonomů a Česká národní banka počítá s poklesem českého hospodářství, ministerstvo financí ale ve své aktuální prognóze stále předpokládá růst o 1,4 procenta.

Evropská komise Česko rovněž jako každoročně varovala před rychlým stárnutím populace, které by mohlo ohrozit udržitelnost veřejných financí. Podle Brusel v tomto případě "přetrvávají obavy" a je třeba pokračovat v reformách penzijního a zdravotního systému.

ČTK, Lidovky.cz