Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Komise chválí vládu za balíček

Český premiér se šéfem Evropské komise | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér se šéfem Evropské komise | foto: AFP

BRUSEL Česko dobře plní domácí úkoly. Uvedla to Evropská komise, když dnes hodnotila český konvergenční program, který popisuje připravenost Česka na přijetí eura. Komise také pochválila vládní opatření na podporu ekonomiky. I díky nim by se tak tuzemská ekonomika z útlumu měla vzpamatovat již příští rok.

Podle komise jsou vládní opatření dobře načasovaná a zaměřená na sektory hospodářství, které budou nejvíce zasaženy zpomalením ekonomiky. Brusel ale na druhou stranu připustil, že ekonomický balíček může vést k dočasnému zhoršení stavu veřejných financí.

Konvergenční program, který komise hodnotila, sice ještě počítá se schodky 1,6 procenta HDP pro rok 2009 a 1,5 procenta HDP pro rok 2010, je ale velmi pravděpodobné, že reálná čísla budou horší.

Premiér Mirek Topolánek již dříve připustil, že Česko tak letos nejspíš rozpočtové kritérium, které počítá s deficitem ve výši tří procent HDP, poruší. Komise proto Česko vyzvala, aby svůj rozpočet opět stabilizovalo, jakmile se ekonomika vzchopí.

Růst se vrátí rychle, bude ale pomalejší

Brusel očekává, že česká ekonomika se z útlumu vzpamatuje již příští rok, není však pravděpodobné, že se ještě vrátí k rychlému růstu, který zažívala před krizí. Většina ekonomů a Česká národní banka počítá s poklesem českého hospodářství, ministerstvo financí ale ve své aktuální prognóze stále předpokládá růst o 1,4 procenta.

Evropská komise Česko rovněž jako každoročně varovala před rychlým stárnutím populace, které by mohlo ohrozit udržitelnost veřejných financí. Podle Brusel v tomto případě "přetrvávají obavy" a je třeba pokračovat v reformách penzijního a zdravotního systému.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....