7. ledna 2014 20:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Výběrová komise doporučila Tomanovi na šéfa Lesů ČR Gaubeho

Michal Gaube. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Gaube. | foto: ČTK

PRAHA Výběrová komise doporučila ministrovi zemědělství v demisi Miroslavu Tomanovi jako nejvhodnějšího kandidáta na šéfa Lesů ČR ekonomického ředitele podniku Michala Gaubeho. Gaube je v současnosti pověřen řízením podniku. Toman to uvedl v pořadu Impulsy Václava Moravce v Rádiu Impuls.

Toman podle svých slov není v současnosti rozhodnutý, zda Gaubeho do funkce generálního ředitele jmenuje, nebo to nechá na svém nástupci, kterým by měl být Marian Jurečka (KDU-ČSL). S Jurečkou se má setkat ve středu a personální obsazení Lesů ČR by mohlo být jedním z témat schůzky.

Gaube se podle Tomana osvědčil

Lesy ČR, které vlastní zhruba polovinu tuzemských lesů, jsou bez generálního ředitele od prosince 2012. Loni v prosinci výběrová komise zúžila počet uchazečů z 18 přihlášených na šest. Gaube se podle Tomana ve funkci pověřeného šéfa Lesů osvědčil. Podnik pod jeho vedením vykáže podle ministra zisk okolo pěti miliard korun. Za rok 2012 to bylo 5,5 miliardy Kč. Firma na konci loňského roku odvedla do státního rozpočtu šest miliard korun ze zisků z minulých let.

ČTĚTE TAKÉ

Poslední generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora rezignoval ke konci listopadu 2012. Důvody odstoupení neuvedl, podle některých médií tak učinil na nátlak Tomanova předchůdce Petra Bendla (ODS). Bendl pak vypsal tendr na nového ředitele, ale v březnu jej zrušil. Žádný kandidát prý nevyhověl jeho podmínkám ani požadavkům tehdejšího premiéra Petra Nečase.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.