Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Komplikace s D11 nekončí, farmářka k podpisu smlouvy nepřišla

Ludmila Havránková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludmila Havránková | foto: MAFA - Jan Strouhal

PRAHA Statkářka Ludmila Havránková se dnes nedostaví ze zdravotních důvodů k podpisu smluv o pozemcích pro dálnici D11. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky ji omluvil její právní zástupce. Dnes přitom vyprší dohodnutý poslední termín pro podpis smluv, o následcích odkladu nechtěl mluvčí spekulovat.

Havránková a její sestra Jaroslava Štrosová dnes měly na Ředitelství silnic a dálnic podepsat se státem smlouvy, na jejichž znění se obě strany předem dohodly a odsouhlasila ho v pondělí vláda. Ta rovněž určila dnešek jako poslední možný termín pro podpis dohod.

Právní zástupce Havránkové Pavel Černohous uvedl, že jeho klientka musela vyhledat ošetření v královéhradecké nemocnici. Černohous chce proto navrhnout Ředitelství silnic a dálnic jiný termín, konkrétní čas a datum prý určí až podle zdravotního stavu statkářky. "Je to věc dohody, možná mezitím oni sami něco navrhnou," uvedl právník.

Zdravotní problémy nebo obstrukce?

Podle Štrosové farmářka nedorazila možná i kvůli nevýhodnosti smluv. "Nechci za svou sestru mluvit, ale co vím, tak se jí nezdály ty smlouvy. Ty totiž nezaručovaly, že jí stát nevypoví smlouvy o pronájmu parcel. Problém byl i s tříhektarovým náhradním pozemkem, kde je stále část vyčleněná pro dálniční sjezd. Sestra se ještě včera dohadovala s právníky a ty jí tvrdili, že jsou pro ní smlouvy nevýhodné. Myslím, že udělala dobře, když nepřišla." řekla LN Štrosová.

Vládní vyjednavač pro nákup pozemků pro dálnici D11 Michal Frankl neví, jak se k současnému vývoji postavit. "Abych pravdu řekl, ani mě to moc nepřekvapilo. Čekal jsem problémy. Ludmila Havránková nezplnomocnila svého právníka a není tu tak člověk, který by byl oprávněný ty smlouvy podepsat. V tuto chvíli nevíme, jestli ji dáme ještě šanci, či přejdeme k vyvlastnění," řekl LN Frankl.

Právník Havránkové Pavel Černohous ale tvrdí, že farmářka nedorazila opravdu ze zdravotních důvodů. "Mám informaci o tom, že paní Havránková nemohla přijít, protože je zdravotně indisponovaná," řekl LN.

Ministerstvo neví, co dělat dál

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové nelze bez Havránkové podepsat smlouvu ani se Štrosovou, neboť vládní usnesení předpokládá vyřešení problému za účasti všech dotčených. "Nevíme, jaký bude další postup, počkáme, jak se k tomu postaví vláda," uvedla Vápeníková.

"Požádali jsme druhou stranu o sdělení náhradního termínu a budeme informovat vládu. O následcích odkladu nechci spekulovat," řekl Hanzelka. Vláda přitom již před několika týdny rozhodla o vyvlastnění pozemků. Rozhodnutí poté ale pozastavila, neboť sestry vyjádřily ochotu jednat a následně ministrům předložily parafované smlouvy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!