Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Komunikační megatendr už úřady úspěšně sabotují

Telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Plán centralizovaného nákupu telekomunikačních služeb pro české úřady se začíná drolit. Některým státním organizacím už došla trpělivost s postupem ministerstva vnitra, které zakázku chystá. Služby si chtějí nakoupit sami. Jako první podepsal smlouvu s dodavatelem Český statistický úřad.

O vlastním tendru na telekomunikační služby uvažuje Česká správa sociálního zabezpečení nebo Generální ředitelství cel. Už v červenci vypsal soutěž na mobilní telekomunikační služby Úřad pro ochranu osobních údajů.

Z nových soutěží vyjdou pro úřady lepší ceny. Vnitru totiž současní poskytovatelé účtují za internetové připojení a volání o desítky milionů vyšší ceny, než jaké nabízí úřadům, které z projektu ministerstva vystoupí.

komPrávě to udělal kvůli netransparentnímu a pozdnímu zadávání veřejných zakázek Český statistický úřad (ČSÚ). Ministerstvo vnitra totiž několikrát zpozdilo tendr na telekomunikační služby a úřadům tak hrozilo, že se ocitnou bez internetového připojení a telefonů.

ČSÚ tak opustil ministerský projekt a rozhodl se zajistit si internet a volání pro své lidi sám. Na tomto kroku ušetřil zhruba 17 milionů korun za čtyři roky.

Slevu dali i stávající dodavatelé

Počátkem června úřad vypsal svůj vlastní, na ministerstvu nezávislý tendr na zajištění datových služeb. Do něj se přihlásili nejen noví zájemci, kteří kvůli netransparentnosti zakázky dosud centrálně úřadům datové a hlasové služby nabízet nemohli, ale i zájemci, kteří státním institucím služby už dodávají.

„Do zakázky se celkem přihlásilo pět uchazečů, hodnoceny byly čtyři nabídky, neboť jedna nabídka byla vyloučena pro rozpor ze zadávací dokumentací,“ říká mluvčí ČSÚ Bohumila Beranová. Podle informací LN se ze stávajících poskytovatelů tendru zúčastnil největší tuzemský operátor Telefónica a GTS Czech.

ČTĚTE TAKÉ:

Z nových zájemců chtěly internetové připojení a volání zajistit České Radiokomunikace, UPC a Dial Telecom. Dial Telecom, České Radikomunikace i UPC přitom dokázaly nabídnout o desítky procent nižší ceny, než za jaké poskytují internet a hlasové služby stávající dodavatelé. 

Zajímavé ale je, že o zhruba 17 milionů nižší cenu, než za kterou své služby dosud dodává ostatním českým úřadům, dokázal nabídnout i vítěz tendru, skupina GTS Czech. „Vysoutěžená cena GTS Czech je 5 889 600 Kč s DPH za požadované datové služby na čtyři roky,“ říká Beranová a potvrzuje, že nová cena je zhruba čtvrtinová v porovnání s původní.

Stát platí zbytečne moc

To, že ceny, které stát, tedy ministerstvo vnitra, v současnosti za služby platí, jsou příliš vysoké, potvrzují i odborníci. Resort podle nich platí za internet a telefonování podle čtyři roky starých cen, které od té doby výrazně klesly.

„Příklad Českého statistického úřadu ukázal, že vytvořit si vlastní tendr mimo projekt ministerstva vnitra může přinést značné snížení cen, které jsou několikanásobně vyšší, než je tržní realita,“ potvrzuje předseda představenstva společnosti Dial Telecom Tomáš Strašák a souhlasí s ním i samotné úřady.

Ministerstvo vnitra však trvá na tom, že samostatné tendry jednotlivých úřadů úspory nepřinesou. „V případě centralizovaného nákupu je možné využít objemových slev a lepší vyjednávací pozice z hlediska veřejné správy,“ říká Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!