19. listopadu 2010 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Končí daňová složenka, budete platit za placení daní hotově

Placení daní složenkou už nebude zdarma.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Placení daní složenkou už nebude zdarma. | foto: Lidové noviny

Od příštího roku již nebude možné zaplatit daně bez poplatku pomocí daňové složenky. Ministerstvo financí totiž v rámci úsporných opatření již nebude České poště náklady spojené s daňovou složenkou hradit.

Dnes to sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Pomocí daňové složenky učinili zatím letos lidé a firmy téměř 2,5 milionu plateb, drtivá většina z nich se týká daně z nemovitosti.

Lidé platí za placení daní

Do konce září letos zaplatili lidé a firmy daňovou složenkou daně za téměř 3,7 miliardy korun. Za celý loňský rok to bylo téměř 4,3 miliardy korun. Daňová složenka byla zavedena v březnu 2006. Hlavním cílem vzniku daňové složenky bylo zbavit daňový subjekt povinnosti hradit manipulační poplatek za úhradu daní v hotovosti a snížit nápor lidí na pokladnách finančních úřadů.

Podle Jakoba nyní MF jedná s poštou, jaký druh složenky bude možné použít k úhradě daní. Služba bude ovšem již na rozdíl od daňové složenky zpoplatněna. Lidé mají podle Jakoba ovšem řadu dalších způsobů jak daně hradit. Mohou tak učinit například bankovním převodem z pobočky banky, prostřednictvím elektronického bankovnictví či složením hotovosti na pokladně finančního úřadu.

"Bohužel úspory je nutné hledat všude. V rámci úsporných opatření tak již nebude MF hradit náklady České poště za placení daní prostřednictvím složenky. Jedná se o úsporu ve výši 46,5 milionu korun," uvedl Jakob.

Lidovky.cz, ČTK