Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Končí klíčový pražský úředník. Šéf investic měl na starosti Blanku

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pražský úřad, který rozděluje miliardy na investice, přijde o své nejvyšší vedení. Na vlastní žádost končí šéf Odboru strategických investic Filip Koucký, který byl pověřen jeho řízením loni v létě. Ve funkci nezůstane ani jeho zástupce Tomáš Eliáš. Oba muži měli na starosti projekt tunelu Blanka.

O konci šéfa odboru Filipa Kouckého se v posledních měsících hodně spekulovalo. Mluvilo se mimo jiné o jeho sporech s primátorkou Adrianou Krnáčovou (za ANO).

Nyní svůj odchod serveru Lidovky.cz potvrdil sám Filip Koucký. 

„Je to pravda. Důvody s vámi ale nechci rozebírat,“ řekl Koucký, který úřad vedl dočasně. Odmítl, že by odešel kvůli neshodám s pražskou primátorkou. To samé říká i Adriana Krnáčová.

„Odchod pana Kouckého bylo jeho vlastním rozhodnutím. Mrzí mě, ale beru ho. Nejsem si vědoma, že bychom spolu měli nějaké spory,“ řekla pro Lidovky.cz.

Filip Koucký podal výpověď minulý týden.

ČTĚTE TAKÉ:

Odchod jeho zástupce Tomáše Eliáše je podle něj jen shodou okolností. „Pan Eliáš jde někam úplně jinam, já také. Spolu to nesouvisí,“ uvedl Koucký. 

Oba vysocí úředníci měli přímo na starosti projekt tunelového komplexu Blanka. Vliv na jeho dokončení a otevření tunelu Blanka (naplánovaném na 15. září tohoto roku) však jejich odchod pravděpodobně mít nebude. 

Už proto, že úřad nezůstane bez vedení dlouho. V příštích dnech se totiž uskuteční výběrové řízení na nového ředitele. „Očekáváme, že ho vybereme během května,“ řekl pro Lidovky.cz náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Dolínek (ČSSD).

Škatulata v klíčovém odboru

Odbor strategických investic (OSI) patří mezi klíčové odbory pražského magistrátu. Hlavní město má ročně na investice k dispozici kolem deseti miliard korun. I proto mu politici věnují poměrně hodně pozornosti.

Původně se magistrátní úřad jmenoval Odbor městského investora (OMI). Loni ale došlo k jeho rozdělení na dva samostatné celky: Odbor strategických investic a Odbor technické vybavenosti.

Mluvilo se o tom, že hlavním důvodem rozdělení byla snaha někdejšího náměstka pro dopravu Jiřího Nouzy (TOP 09) zbavit se tehdejšího ředitele OMI Jana Beránka, s jehož prací nebyl Nouza spokojený. Přímo odvolat jej nemohl. 

Beránek nyní vede s Prahou soudní spor a snaží se dokázat, že jeho konec ve funkci byl protiprávní.

O činnosti investičního odboru se hodně mluvilo také za éry primátora Pavla Béma (ODS) – zejména kvůli financování tunelu Blanka. Tehdy úřad vedl Jiří Toman, kterému se v Praze přezdívalo Sumec.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...