26. července 2010 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Konec losovaček? Stát chce v soutěžích o veřejné zakázky zakázat losování

Karlovarská losovačka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarská losovačka | foto: Reprofoto

PRAHA O vítězi výběrového řízení na veřejné zakázky by už do budoucna neměl rozhodovat los. Změnu chce prosadit nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) v novele zákona o veřejných zakázkách. Podle něj totiž losování často vede k tomu, že v tendrech nezvítězí nabídka, která je nejvýhodnější pro stát.

Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle Jankovského je losování naprosto nepřípustné hlavně u větších tendrů. "Dodavatelů, kteří by na ty největší zakázky dosáhli velikostí obratu či referencemi, určitě není tolik, aby se muselo losovat," řekl MfD ministr.

Deník píše, že nejméně do poloviny příštího roku však mohou úředníci losovat. Podle Jankovského bude totiž velká novela zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné snížit i minimální hranici nutnou pro vypsání veřejné zakázky, připravena do vlády nejdříve na přelomu roku.

Podle listu dnes úřady losování běžně používají pro snížení počtu účastníků výběrového řízení. Ze 20 přihlášených do soutěže se tak například může vylosovat pouze pět firem, z nichž se následně vybere nejlepší nabídka.

Ta už ale nemusí být pro stát právě tou nejvýhodnější. Během losování totiž není zaručeno, že nedojde k vybrání těch nejdražších nabídek. Navíc pětice firem se případně může snáz domluvit na ceně, kterou státu nabídne.

MfD zmiňuje případ karlovarské losovačky, při níž posledního soutěžícího, trio firem Syner, Baustav a Metrostav, úředník v osudí doslova hledal.

Karlovarské radnici za to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil půlmilionovou pokutu. Stejný úřad letos potvrdil pokutu 300.000 korun ústeckému magistrátu za to, že při losování nemohli být přítomni zástupci soutěžících.

Čtěte více:

Omezení losování podporuje i nevládní organizace Transparency International. Preferuje, aby úřady používaly otevřené, nijak omezující zadávání zakázek. Veřejné instituce jen letos užším řízením zadaly už 156 zakázek, běžně i v hodnotě přes 100 milionů korun. A hodlají s tím pokračovat i nadále, včetně již zmíněné karlovarské radnice, napsala dnešní MfD.

Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?