16. února 2016 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Konec Schengenu by ze všech zemí v EU nejvíce bolel Česko

Omezení rychlosti před hraniční kontrolou na dálnici A3 na hranici mezi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omezení rychlosti před hraniční kontrolou na dálnici A3 na hranici mezi... | foto: Michael DalderReuters

PRAHA Česko je malá otevřená ekonomika. Už osm let „vydělává“ mimo jiné na tom, že vývozu ze země nebrání žádné pohraniční kontroly. Jenže s proudem uprchlíků se čím dál víc hovoří o konci Schengenu.

Uzavření hranic a znovuobnovení kontrol by podle studie UniCredit Bank, kterou mají Lidové noviny exkluzivně k dispozici, mělo pro Česko největší následky ze všech 26 „schengenských“ zemí.

Rána pro vývoz

Konec Schengenu by česká ekonomika pocítila hned na třech frontách. První by byly náklady spojené s obnovou hraničních kontrol. „Druhým by pak byl růst nezaměstnanosti v oblastech, kde jsou lidé zvyklí dojíždět za prací za hranice, jako například v některých oblastech na hranicích s Rakouskem či Německem,“ říká hlavní ekonom UniCredit Bank a spoluautor studie Pavel Sobíšek.

Pohyb zboží po zemí Schengenu vyjádřený objemem exportu k HDP.

Pohyb zboží po zemí Schengenu vyjádřený objemem exportu k HDP.

Nejvíce by trpěl vývoz. Zpomalil by se pohyb zboží a Česko by čelilo ztrátě exportní konkurenceschopnosti. Příčina? Ekonomika je závislá na exportu do zemí schengenské smlouvy. Přes sedmdesát procent českého exportu míří do EU.

Střízlivý odhad hovoří o propadu hrubého domácího produktu o 0,25 procenta, tedy asi 12 miliard korun. Prakticky v totožné situaci by se pak ocitlo i sousední Slovensko.

Vstup do Schengenu napomohl Česku k růstu zahraničního obchodu mezi lety 2005–2014 o víc než 70 procent. Čistý vývoz se pak dokonce podílel více než ze 40 procent na celkovém růstu tuzemské ekonomiky.

Vojtěch Wolf