4. srpna 2009 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kontrola hospodaření státu se o dva roky opozdí

Pokladna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokladna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Poslední fáze systému Státní pokladny by měla začít fungovat až v roce 2012, rozpočet by se v systému ovšem mohl začít připravovat již pro rok 2011. Ministerstvo financí se na změně harmonogramu prací a systému financování dohodl s vítězem tendru, společností IBM.

Původně měl celý systém, který má umožnit detailní sledování hospodaření státních organizací, začít fungovat již od roku 2010. Cena projektu zůstává přibližně 2,5 miliardy korun.

V červnu ale ministr financí Eduard Janota neschválil konečnou podobu systému, takzvaný cílový koncept, kde podle ministra nebyly řešeny některé detaily.

Nový cílový koncept počítá se čtyřmi fázemi. Od ledna příštího roku by v rámci Státní pokladny měl začít fungovat blok Centrální účetnictví státu a blok Ekonomický informační systém úřadu vlády. Následně v lednu bude podle plánů spuštěn blok pro přípravu a sestavení státního rozpočtu. Od roku 2011 byl měl fungovat blok Realizace rozpočtu a od roku 2012 blok Platební styk.

"Chceme jednotlivé části rozjíždět postupně a také je platit, až budou hotové," řekl již dříve nový šéf projektu Jan Zikl. Jeho předchůdce Pavla Nevšímala ministr financí Eduard Janota odvolal z řízení projektu koncem června.

Systém Státní pokladny by měl propojit státní organizace, jejichž hospodaření bude možné podrobně sledovat. Ministři tak například budou v každém okamžiku znát finanční situaci svého resortu.

Lidovky.cz, ČTK