Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kontrola hospodaření státu se o dva roky opozdí

Pokladna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokladna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Poslední fáze systému Státní pokladny by měla začít fungovat až v roce 2012, rozpočet by se v systému ovšem mohl začít připravovat již pro rok 2011. Ministerstvo financí se na změně harmonogramu prací a systému financování dohodl s vítězem tendru, společností IBM.

Původně měl celý systém, který má umožnit detailní sledování hospodaření státních organizací, začít fungovat již od roku 2010. Cena projektu zůstává přibližně 2,5 miliardy korun.

V červnu ale ministr financí Eduard Janota neschválil konečnou podobu systému, takzvaný cílový koncept, kde podle ministra nebyly řešeny některé detaily.

Nový cílový koncept počítá se čtyřmi fázemi. Od ledna příštího roku by v rámci Státní pokladny měl začít fungovat blok Centrální účetnictví státu a blok Ekonomický informační systém úřadu vlády. Následně v lednu bude podle plánů spuštěn blok pro přípravu a sestavení státního rozpočtu. Od roku 2011 byl měl fungovat blok Realizace rozpočtu a od roku 2012 blok Platební styk.

"Chceme jednotlivé části rozjíždět postupně a také je platit, až budou hotové," řekl již dříve nový šéf projektu Jan Zikl. Jeho předchůdce Pavla Nevšímala ministr financí Eduard Janota odvolal z řízení projektu koncem června.

Systém Státní pokladny by měl propojit státní organizace, jejichž hospodaření bude možné podrobně sledovat. Ministři tak například budou v každém okamžiku znát finanční situaci svého resortu.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...