21. září 2012 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kubice poslal do České pošty kontrolu. Hledá, kam mizí stovky milionů

Česká pošta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Ministr vnitra Jan Kubice poslal do České pošty státní kontrolu. Důvodem jsou výsledky auditu, který podle zjištění Lidových novin ukázal, že organizace si nechává zhruba dvě stě milionů určených na provoz datových schránek.

Česká pošta dostává od vnitra na informační systém datových schránek 700 milionů, ale jejich provozovatel - společnost Telefónica - si účtuje jen půl miliardy. Kam se ztrácí zbylých dvě stě milionů korun? To má za cíl zjistit speciální kontrolní komise, která si v těchto dnech posvítila na hospodaření České pošty.

Skupinu vede náměstek ministra vnitra
"Ministr vnitra ustanovil kontrolní tým za účelem prověření funkčnosti Smlouvy o poskytování služeb provozovatele informačního systému datových schránek. V úterý 18. září proběhla první porada kontrolního týmu," potvrzuje Pavel Novák, mluvčí resortu. Prověřuje se i základní rámcová smlouva mezi vnitrem a Českou poštou.

ČTĚTE TAKÉ

Skupinu složenou ze zástupců policie, hasičů a dalších expertů vede náměstek ministra vnitra Radek Šmerda. Jejich hlavním úkolem je právě prověřit náklady, které si pošta účtuje u ministerstva vnitra, a částky, které ve skutečnosti za datové schránky platí Telefónice.

Institut státní kontroly schválila už v roce 1991 Česká národní rada proto, aby ministerstva a další orgány státní správy mohly dbát na správné hospodaření s finančními a hmotnými prostředky České republiky.

Podrobnosti a další informace najdete v sobotním vydání deníku Lidové noviny.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?