Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Povolení k vydávání Opencard nám dávají vždy jen na týden, stěžuje si Praha

Validátor, který umožňuje nahrání kuponu MHD na kartu Opencard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Validátor, který umožňuje nahrání kuponu MHD na kartu Opencard. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prahu dostal kvůli Opencard na starosti exekutor, žádné pochybení si však zástupci hlavního města nepřipouštějí. Podle soudu neumožnili dostatečně nahlédnout do systému vlastníkovi licenčních práv, firmě eMoneyServices. Šéf dozorčí rady správcovské firmy Operátor Opencard Martin Vaic oproti tomu považuje kontrolní návštěvy lidí z IT firmy za nešťastné a zatěžující.

Červená plastová kartička Opencard tíží Prahu zase o kus více. Nařízená exekuce se sice netýká účtů ani nemovitostí, ale soudem jmenovaný exekutor bude dohlížet na to, aby zástupci Operátora Opencard nechali řádné zkontrolovat systém karty firmu eMoneyServices (EMS), která drží klíčové licence k Opencard a bez jejíhož svolení není možné do systému zasahovat.

„S tím, co eMoneyServices činí, nesouhlasíme. Podle nás jsme součinnost poskytli, máme k tomu veškerou dokumentaci. S právníkem města i operátora nyní řešíme proč, kde a jak,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Martin Vaic, předseda dozorčí rady Operátora Opencard, městské firmy, která má chod problematické karty na starosti.

Tento politik z ČSSD a člen magistrátní IT komise zároveň naznačuje, že některé kroky ze strany eMoneyServices zavání naschválem.

Lidovky.cz: Podle dostupných zpráv by exekutor neměl obstavovat městu majetek, ale dohlížet, zda umožníte nahlížet firmě eMoneyServices do systému Opencard. Platí to?
Věc řeší právní zástupci a musíme si počkat na nějaké další postoje protistrany. Budeme postupovat v souladu s českými zákony a vyhláškami.

Lidovky.cz: Došlo podle vás u lidí z Operátora Opencard k nějakému pochybení?
Ne, ne, ne. Nevnímáme žádné pochybení ze strany operátora ani hlavního města Prahy.

Předseda dozorčí rady Operátora Opencard martin Vaic.

Předseda dozorčí rady Operátora Opencard martin Vaic.

Lidovky.cz: Dá se tedy říct, že co lidé z EMS chtěli vidět, to jste jim umožnili?
Co doložili, to viděli. My jsme je samozřejmě několikrát vyzývali, že pokud chtějí do něčeho víc zasahovat, ať nám dají prohlášení, že tím nenaruší integritu dat a provoz systému. Pokud by se to stalo, tak za to ponesou trestněprávní a hmotnou odpovědnost. Takové prohlášení jsme od nich nikdy neobdrželi. Proto jsme postupovali pouze v souladu s předběžným opatřením soudu (nařízené Městským soudem 7. 12. 2015 - pozn. red.) a podle zákonů.

Lidovky.cz: Jak vnímáte komunikaci s lidmi z EMS?
Nám jejich kontroly přidělávají jen starosti. Je to náročnější na práci, vznikají nám kvůli nim i nějaké náklady. Naši kolegové poskytují součinnost. Jeví se mi ze strany EMS jako zcela nešťastné využívat takových mechanismů. Ale je to jejich rozhodnutí, jak se zachovají, do hlavy jim nevidím.

EXEKUCE NA PRAHU

  • Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli kartě Opencard.
  • Město podle soudu nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo majiteli licencí ke kartě, firmě EMS kontrolu systému.
  • Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému vydal Městský soud v Praze loni v prosinci.

Lidovky.cz: Kolikrát k vám přišli lidé z EMS na kontrolu?
Myslím, že návštěv bylo celkem zhruba do dvaceti.

Lidovky.cz: Nedají se tyto kontroly a stížnosti k soudu vykládat jako odplata za to, že se Praha s EMS dosud nedohodla na vyplacení peněz či další spolupráci?
Každý má na to svůj názor. Z mého pohledu je to fakticky nešťastné a zbytečné. Například nám prodlužují certifikát, který nám umožňuje vydávat plastové kartičky Opencard, jen o týden, místo toho, aby se pochlapili a prodloužili na obdobnou dobu jako pražskému dopravnímu podniku.

VYJÁDŘENÍ FIRMY EMONEYSERVICES

V létě jsme požádali v souladu se smlouvami i autorským zákonem o kontrolu systému Opencard. Chtěli jsme zjistit, v jakém je stavu, co se tam děje, jestli Praha náhodou nepřekročila licence. V říjnu jsme se po počátečním odmítání dohodli, že kontrola proběhne,“ popsal mluvčí eMoneyServices Martin Opatrný.

Podle něj ale pracovnící Operátora Opencard kontrolu reálně neumožnili a k řadě věcí lidi z eMoneyServices údajně nepustili.

Každému pokusu o kontrolu byli přítomni právníci, zástupci Operátora i jejich znalec. Mohli nám doslova koukat přes rameno, co děláme. Jakýkoliv neoprávněný zásah z naší strany by pochopitelně znamenal právní důsledky,“ uvedl Opatrný.

Odmítl tvrzení Martina Vaice z výše uvedeného rozhovoru, že by návštěv lidí z EMS bylo do dvaceti, podle Opatrného jich bylo zhruba pět.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...