18. března 2016 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Korejci udělali razii v sídle Volkswagenu. Zabavovali hard disky i auta

Logo společnosti Volkswagen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Volkswagen. | foto: Reuters

SOUL Jihokorejská prokuratura v pátek provedla razii v centru kontroly vozidel německé automobilky Volkswagen. Razie souvisí s emisním skandálem u naftových vozů Volkswagenu.

Úřad prokurátora uvedl, že jeho lidé zabavovali počítačové hard disky a dokumenty informující o výsledcích emisních testů v centru nacházejícím se zhruba 70 kilometrů jižně od Soulu, které se zabývá inspekcemi vozů před jejich dodáním.

Zastupitelství také zajistilo čtyři typy vozů Volkswagen a Audi, které budou zaslány na důkladné testování do Národního institutu pro výzkum životního prostředí, napsala tisková agentura Jonhap. Cílem je zjistit, zda automobilka manipulovala s emisními testy, aby splnila jihokorejské emisní normy.

Minulý měsíc provedla prokuratura razii v centrále místní divize Volkswagenu v Soulu. „Razie se uskutečnila, protože bylo potřeba zajistit více údajů a provést přímou kontrolu aut,“ uvedl státní zástupce.

Zastupitelství si také po analýze zabavených věcí hodlá předvolat některé zaměstnance automobilky. Na seznamu jsou i někteří členové správní rady z německé centrály.

Úřady již zakázaly některým manažerům Volkswagenu opustit zemi. Je mezi nimi i šéf Audi Volkswagen Korea Johannes Thammer.

EXŠÉFOVÉ PORSCHE BEZ VINY

  • Německý soud v pátek zprostil obvinění bývalého šéfa Porsche Wendelina Wiedekinga.
  • Byl podezřelý z manipulace s akciovým trhem v souvislosti s pokusem o převzetí automobilky Volkswagen.
  • Obvinění byl zproštěn rovněž bývalý finanční ředitel Porsche Holger Härter.

Razie přichází několik týdnů poté, co automobilka předložila svůj plán zahájení kontroly zhruba 125 tisíc vozidel, které by měly být vybavené zařízením umožňujícím falšovat emisní testy. Kontrola by měla začít koncem dubna.

Jihokorejské ministerstvo životního prostředí v lednu podalo na prokuratuře stížnost na šéfa jihokorejského Volkswagenu, protože řádně neposkytl důležité informace v souvislosti s plánem kontroly aut. Podle jihokorejských zákonů mu hrozí až pět let vězení nebo pokuta až do výše 30 milionů wonů (618 tisíc korun).

Jižní Korea je po Indii druhým největším asijským trhem s naftovými auty.

ČTK