2. února 2009 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna byla k dolaru nejslabší za dva roky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. |

PRAHA Česká měna se dnes k americkému dolaru dostala na nejslabší úroveň od října 2006, tedy za posledních 27 měsíců. V odpoledních hodinách se dostala až na 22,15 Kč/USD. Koruna oslabila také k euru na 28,22 Kč/EUR. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Česká měna tak podle analytika investičního bankovnictví Komerční banky Jana Vejmělka zahájila nový týden v negativním duchu. "Koruna dnes oslabovala navzdory tomu, že okolní měny v regionu, polský zlotý a maďarský forint, stagnovaly. České koruně neprospělo zveřejnění PMI indexu průmyslové aktivity za leden," doplnil Vejmělek.

PMI index v lednu dosáhl 31,5 bodu, což znamená již sedmý měsíc v řadě hodnotu pod 50 bodů, tedy v pásmu snižující se aktivity v sektoru. "Vývoj PMI indexu tedy naznačuje, že i na počátku roku zaznamenávala česká průmyslová výroba pokles," míní Vejmělek.

Výrazné zhoršování českého makroekonomického obrázku a padající inflace podle něj České národní bance umožní pokračovat v uvolňování měnové politiky. "K projednání měnové politiky a aktualizované inflační prognózy se centrální banka sejde již tento čtvrtek. V souladu s konsenzem očekáváme uvolnění měnových kohoutů o půl procentního bodu na 1,75 procenta," uvedl Vejmělek.

Dodal, že očekávané snižování sazeb je také jedním z argumentů, proč by měla koruna v první polovině letošního roku oslabit k hranici 29 Kč/EUR. Americký dolar se vůči euru krátce po 15:30 obchodoval na 1,28 USD/EUR.
ČTK