12. února 2009 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna dále oslabuje

Koruna dále padá, v prvním pololetí se může dostat až na 29 Kč za euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna dále padá, v prvním pololetí se může dostat až na 29 Kč za euro. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Česká měna dále nezadržitelně padá. Během dopoledního obchodování oslabila vůči euru i dolaru. Krátce po 11:00 se se dostala až na 28,72 Kč/EUR a 22,40 Kč/USD. Na vině je špatný vývoj domácího průmyslu, platební bilance i nedůvěra investorů.

Koruna bude podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské citlivě reagovat na příchozí negativní zprávy o zpomalování domácí ekonomiky. "Navíc ani nálada investorů není stále ještě nakloněna investicím mimo staré dobré "safe haven" (bezpečné přístavy). Očekáváme proto další oslabení koruny na 28,80 Kč/EUR do konce března," doplnila.

Také podle Miroslava Frayera z investičního bankovnictví Komerční banky je celkový vývoj v platební bilanci vedle nepříznivých dat z reálné ekonomiky a klesající inflaci dalším argumentem, aby česká měna oslabovala.

"Koruna by tak mohla oslabovat v horizontu prvního pololetí k úrovni 29 Kč/EUR, nelze vyloučit ani oslabení přes tuto hranici," uvedl Frayer s tím, že by ČNB měla dále pokračovat v uvolňování měnové politiky. "Cyklus snižování úrokových sazeb by měl být dovršen na jedno procento. Nicméně oslabující koruna představuje určité riziko, že by sazby tak razantně jít dolů nemusely," míní.

Běžný účet platební bilance za loňský prosinec vykázal podle dnešních informací České národní banky schodek 20,6 miliardy korun.

ČTK