3. března 2009 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna dnes strmě posilovala

PRAHA Česká měna dnes odpoledne strmě posílila až na 27,79 Kč za euro a 22 Kč za dolar. Později část svých zisků ztratila. Analytik Tomáš Vlk nevyloučil, že k pozitivnímu vývoji přispěla vyjádření politiků o tom, že ne všechny státy střední a východní Evropy čelí stejným problémům.

Upozornil ale, že další směrování koruny prověří až nálada vůči regionu, která je negativní.

"Že by přece jen trochu zafungovalo odlišování ČR od ostatních zemí? O to se v posledních dnech snažili nejen domácí představitelé, ale toto téma zaznívá i z EU. I když tyto aktivity mohly pomoci, náhled investorů na domácí ekonomiku a měnu asi nejlépe prověří až příští negativní zprávy z regionu a související nárůst averze k riziku," uvedl Vlk.

"Koruna se po velmi dlouhé době vymanila ze středoevropského trendu a bez jakýchkoli relevantních zpráv posiluje, zatímco ostatní středoevropské měny stagnují," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Měnám regionu podle něj nikterak nepomáhá, že Rumunsko jako jeden z nováčků Evropské unie předběžně jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možném úvěru.

Rumunsko se tak po Lotyšsku a Maďarsku stalo třetí zemí EU, která se kvůli problémům s likviditou obrací na měnový fond.


Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)