14. ledna 2009 18:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna je nejslabší od listopadu 2007

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Koruna dnes oslabila kvůli špatným datům z ekonomiky na nejnižší hodnoty od listopadu 2007. Odpoledne se dostala nad 27 korun za euro. Kromě eura oslabila česká měna i vůči dolaru.

"Dnešní čísla o listopadové průmyslové a stavební výrobě byla výrazným zklamáním. Byl to prakticky první údaj, který byl do velké míry ovlivněn sníženou poptávkou ze zahraničí," uvedl analytik společnosti Citco-Finanční trhy Tomáš Volf. Nyní je podle něj už i největším optimistům jasné, že zpomalení ekonomiky EU bude mít drtivý dopad také na ČR.

I Česká národní banka dnes uvedla, že se začíná naplňovat pesimistický scénář vývoje. Viceguvernér ČNB Miroslav Singer řekl, že růst české ekonomiky bude letos pravděpodobně odpovídat spíše alternativnímu, pesimističtějšímu výhledu ČNB, který počítá se zpomalením na zhruba 0,5 procenta.

Krátkodobě tak může koruna podle Volfa dále oslabovat až nad 27,30 Kč/EUR.

"V delším horizontu je pravděpodobné, že by se mohl objevit ´druhý břeh´ a koruna by měla zamířit k silnějším hodnotám," odhadl.

Průmyslová produkce v Česku loni v listopadu meziročně klesla o 17,4 procenta, po očištění od sezónních vlivů byla výroba nižší o 13 procent, uvedl dnes Český statistický úřad.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?