Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna je nejslabší za tři roky

PRAHA Česká měna v průběhu dnešního obchodování výrazně oslabila vůči euru i dolaru. Krátce po 16:00 se obchodovala k euru ve srovnání s pátečním závěrem o 50 haléřů slabší na 29,10 Kč/EUR. Ještě výrazněji oslabila koruna vůči dolaru, když ztratila téměř 60 haléřů na 22,73 Kč/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Koruna na počátku týdne podle Jana Vejmělka z investičního bankovnictví Komerční banky proti euru výrazně oslabila. Krátce po poledni se kurz dostal až téměř ke 29,25 Kč/EUR a dosáhl tak své nejslabší hodnoty za poslední více než tři roky.

"Od dosažení své historicky nejsilnější úrovně v červenci loňského roku, kdy byla koruna pod úrovní 23 korun za euro, tak česká koruna ztratila více než čtvrtinu své hodnoty," dodal Vejmělek. Koruna podle něj ztrácela po předchozím neadekvátním posílení a reagovala také na zhoršení makroekonomického obrázku v České republice a s tím související ztrátu postavení české koruny jako "bezpečné" měny.

Podle hlavního ekonoma společnosti Next Finance Vladimíra Pikory koruna dnes naprosto ignorovala zprávu, že ministerstvo financí navrhovalo stimulační balík ve výši 73 miliard korun, což by mělo odpovídat zhruba 1,9 procenta HDP. "Stimulační opatření by tak měla zvednout schodek rozpočtu nad tři procenta HDP. To je špatná zpráva z pohledu přijetí eura. Nicméně i bez tohoto balíčku bylo euro stejně v nedohlednu," doplnil Pikora.

Podle Vejmělka dnes oslabovaly všechny středoevropské měny, když polský zlotý oslabil na nejnižší úroveň od vstupu do EU v květnu 2004 a maďarský forint je dokonce nejslabší v historii. "Investoři nahlížejí na region střední a východní Evropy negativně, neboť se prudce zhoršuje makroekonomický obrázek těchto zemí, zejména díky globální ekonomické recesi. Investoři se obávají, zda budou schopné tyto země financovat své schodky veřejných rozpočtů a platební bilance," doplnil Vejmělek.

Nejbližší výhled podle něj příliš optimistický není, koruna tak může dále ztrácet. "Zatím není důvod očekávat, že by se situaci na trzích rozvíjejících se měn nějak vylepšila," dodal Vejmělek. Koruna dnes výrazně oslabila i proti dolaru, kde se kurz v odpoledních hodinách krátce přehoupl přes 22,90 Kč/USD. "Dolar je tak nejdražší od dubna 2006. Zatímco korunu vysoká averze k riziku sráží, dolar je považován za "bezpečnou" měnu a z toho profituje," mínil Vejmělek.

Na eurodolarovém trhu byl dnes podle Pikory celkem klid. "V USA je totiž svátek, a tak se čeká nižší aktivita na finančním trhu. Nikdo se nepouštěl do velkých spekulací. Dolar víceméně stagnoval," vysvětlil Pikora. Ráno sice dolar podle něj posílil až k 1,273 USD/EUR, ale zde nevydržel dlouho. "Dolaru pomáhá vývoj ve světě a strach z rizika. Nicméně je již z technického pohledu dost silný. Očekáváme tento týden proto stagnaci v širším pásmu," uzavřel Pikora. Krátce po 16:00 se americký dolar k euru obchodoval na 1,2791 USD/EUR.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....