20. června 2007 17:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna klesá, vůči euru je nejslabší za více než rok

Koruna oslabuje: euro se dalo dnes koupit za 28,76 Kč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna oslabuje: euro se dalo dnes koupit za 28,76 Kč. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Česká koruna klesla na nejnižší hodnoty vůči euru od loňského března, když kolem poledne oslabila na 28,76 Kč/EUR. Odpoledne koruna začala své hodnoty postupně zlepšovat a k 17:00 se obchodovala za 28,66 Kč za euro.

Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Důvodem výrazného oslabení domácí měny je podle analytiků zvýšený odliv kapitálu ze země. "V souvislosti s oslabováním koruny se dá uvažovat o zvýšeném objemu prostředků, které míří do zahraničí v podobě reinvestovaných zisků nebo dividend," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Koruna dnes oslabila i vůči americké měně, odpoledne se obchodovala za 21,353 Kč/USD. Dolar se dnes pohyboval kolem 1,343 USD/EUR, tedy na podobných hodnotách jako v úterý.

Ostatní středoveropské měny dnes spíše posilují. Nejvýrazněji se dnes zhodnotil rumunský leu, který dosáhl nejsilnějšího kurzu za posledních pět let. "Podle spekulantů se Rumunsko posunulo tam, kde jsme byli my v roce 2002 až 2003. Obecně se počítá s dalším zlepšením makroekonomických indikátorů a dalším přílivem investic. Úrokové sazby v Rumunsku jsou navíc skoro dvojnásobné než v eurozóně," vysvětlil analytik Next Finance Vladimír
Pikora.
Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?