9. listopadu 2007 19:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna opět lámala rekordy

Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Koruna dosáhla historického vrcholu, opět lámala rekordy k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru posunula rekord na 26,58 Kč, dolar se prodává za 18, 093 Kč.

"Koruna k euru prudce zpevnila. stejně jako v předcházejících týdnech i dnes nemůžeme za skokovým zpevněním koruny hledat výkonnost domácí ekonomiky, ale spíš globální toky kapitálu," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Z domácích událostí korunu pozitivně naladila čtvrteční inflace, která je důležitým argumentem při rozhodování o úrokových sazbách, doplnil analytik Patrie Tomáš Vlk.

"Dnes již pomalu můžeme začít tvrdit, že se začínají rozmáhat spekulace čistě a jen na kurzové zhodnocení koruny," upozornila Šichtařová. Připomněla, že na kurzu koruny k euru se letos dalo získat skoro 7,5 procenta a vůči dolaru je nyní koruna o neuvěřitelných 20 procent silnější než před rokem.

Vnější prostředí ziskům koruny přeje, podotkl Vlk. "Pravděpodobnost snížení sazeb americké centrální banky Fed roste, americké výnosy klesají a dolar zůstává pod tlakem. Spolu s tím se daří středoevropským měnám," vysvětlil. Dolar dnes pokračoval v oslabování, když dopoledne dosáhl nového rekordního minima k euru na hladině 1,475 USD/EUR. Důvod je stále stejný. Trh se obává, že americká centrální banka Fed dále sníží své úrokové sazby,
zatímco Evropská centrální banka své sazby ještě zvýší. "Dosažení hladiny 1,50 USD/EUR je otázkou jen několika týdnů. Je tedy jen otázkou času, než koruna dosáhne 17,80 CZK/USD," odhadla Šichtařová.

Posilování koruny se nepříznivě projevuje v hospodaření exportérů. Silná koruna naopak zlevňuje dovážené zboží či dovolené Čechů v cizině. Tlumí i současné vysoké ceny ropy na světových trzích.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!