21. října 2008 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna oslabuje. Pomůže to inflaci?

PRAHA Pád české měny stále pokračuje. Při obchodování se dnes dolar ke koruně posunul nad 19,05 Kč/USD, kde byl naposledy před rokem. Slabší koruna by ve finále mohla znamenat zlevnění cen pohonných hmot. To by pak mělo velmi příznivý dopad na inflaci.

Korunu vrací na slabší úroveň výrazné posílení dolaru, za nímž podle analytiků zřejmě stála hlavně poptávka po dolarech, které stále slouží jako důležitá transakční měna.

Americkou měnu podpořil také projev prezidenta americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který připustil možnost dalšího plánu na podpoření stagnující ekonomiky, a to i přesto, že takovéto opatření by zhoršilo již tak velký americký rozpočtový deficit.

Rizikem je Maďarsko
"Středoevropské měny však dostávají pod tlak také zhoršené odhady hospodářského růstu v důsledku vývoje západní Evropy a navíc rizikový faktor, který představuje zranitelná maďarská ekonomika," podotkl Tomáš Vlk z Patria Finance.

K euru se kurz koruny dostal na 25,23 Kč/EUR, vyplývá z informací serveru Patria Online. Kurz dolaru k euru se posunul na své 1,5leté maximum 1,3210 USD/EUR.

Výhled dolaru je podle analytika ČSOB Petra Dufka nadále příznivý. "Euro vůči dolaru ztrácí z důvodu špatných zpráv i negativních očekávání dalšího vývoje evropské ekonomiky. Když k tomu připočteme pravděpodobně výrazný pokles úrokových sazeb Evropskou centrální bankou, tak euro postrádá impulzy k růstu," uvedl analytik.

Bude levnější benzin?
Z pohledu cen spotřebního zboží dováženého za dolary, tedy včetně ropy a plynu, není posilování dolaru příliš pozitivní zpráva. Ovšem v případě ropy i světových cen benzínu nyní dochází k prudkému cenovému propadu. "Pokud nedojde na trzích energetických komodit k obratu, tak se dočkáme ještě několikakorunového zlevnění benzínu i nafty u tuzemských pump," předvídal Dufek.

Zlevnění cen pohonných hmot by pak mělo velmi příznivý dopad na inflaci a urychlilo by to to její očekávaný pád ze současných více než
šestiprocentních výšin.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!