26. října 2007 17:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna prolomila další hranici

Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Česká měna opět vylepšila oproti hlavním světovým měnám rekordy. U eura dokonce prolomila hranici 27 korun za euro. Česká měna k té evropské za posledních 12 měsíců posílila o téměř pět procent.

Vůči euru se okolo 14:00 obchodovala až na 26,94 Kč/EUR, proti dolaru na 18,73 Kč/USD. Poté lehce ztratila a před 15:00 činil kurz 26,96 Kč/EUR a 18,78 Kč/USD, vyplývá to z informací Patria Online.

"Na trhu není žádné nové téma, česká měna se nadále veze na vlně zájmu o region. Nákupy středoevropských měn souvisejí s nedůvěrou v americká aktiva," uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Příčinou prodeje amerických cenných papírů a poklesu dolaru jsou zhoršené vyhlídky tamní ekonomiky. "Země střední Evropy jsou považovány za relativně imunní vůči dopadům krize hypoték v USA a očekávanému zpomalení americké ekonomiky," dodal analytik.

Nynější posilování koruny na nové rekordní hodnoty nemá podle Asociace exportérů žádný reálný důvod a stojí za ním spekulanti.  Česká národní banka a vláda by proto měly vystoupit s ústní intervencí a jasně říci, že posilování kurzu nemá opodstatnění a poškozuje českou ekonomiku.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.