18. července 2008 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna prolomila hranici 23 kč za euro

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká měna poprvé prolomila hranici 23 Korun za euro, když posílila na nový rekord 22,99 Kč/EUR. Poté se vrátila na úroveň 23,03 Kč/EUR. K dolaru koruna proti čtvrtečnímu závěru mírně zpevnila na hladinu 14,51 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Od začátku roku už koruna posílila o více než 11 procent a za posledních 12 měsíců téměř o 19 procent. Před pěti lety se koruna 18. července obchodovala zhruba za 32 korun za euro, což je o devět korun více než nyní. Podle ekonomů se k české měně podobně jako k polskému zlotému a maďarskému forintu obracejí zahraniční investoři, protože akciové trhy nemají dostatečné výkony. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka mohlo koruně prospět dnešní otevření evropských akciových burz, které je ve znamení poklesu.

Analytici míní, že česká měna je nyní na nesmyslně silných hodnotách, které sice pomáhají zkrotit inflaci, ale zároveň ještě více dusí hospodářský růst. Na posilující korunu si již delší dobu stěžují především exportéři, problémy působí i při čerpání evropských dotací. Turistům naopak zlevňuje pobyt a nákupy v zahraničí.

Obchodování na úrovni 23,00 Kč/EUR už koruna zažila v polovině dubna. Bylo to však v noci, mimo regulérní obchodování při mizivém objemu obchodů, kdy je oficiální trh zavřený a fungují jen automatické systémy obchodování. Analytici tehdy uvedli, že taková úroveň kurzu neukazuje trend.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!