20. dubna 2009 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna prolomila hranici 27 korun

PRAHA Česká měna dopoledne k oběma hlavním světovým měnám oslabila. Vůči euru klesla proti pátečnímu závěru o více než 20 haléřů, a dostala se až za hranici 27 korun za euro. Proti dolaru zaznamenala obdobný propad a podívala se až k 20,80 korunám za dolar. Investoři tak podle všeho přelévají své prostředky do Maďarska, kde vzniká nová vláda.

Koruna dnes slábne společně s polským zlotým, zatímco maďarský forint "drží pozice". Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka mohou mít na maďarskou měnu pozitivní vliv oznámená opatření nové vlády na udržení rozpočtového přebytku v udržitelných mezích.

Připomněl také, že maďarská centrální banka bude dnes rozhodovat o sazbách a trh celkem jednoznačně čeká jejich ponechání na současné úrovni. Domácí události, které by něco změnily na současném negativním vývoji české měny, se tento týden nečekají, dodal.

Amerika dále posiluje vůči Evropě

Dolar pokročil ve svém růstu k euru na 1,2985 USD/EUR. Podle Vlka mu znovu mu pomohlo prohlášení z Evropské centrální banky. Tentokrát její šéf Jean-Claude Trichet během návštěvy Japonska nevyloučil další uvolnění měnové politiky, i když naznačil jen mírné snížení sazeb.

"Současný smíšený vývoj evropských akcií neznamená pro eurodolar motiv k pohybu. V posledních dnech ale dolar sledoval akciové trhy méně - dokázal sbírat zisky i přes pozitivní vývoj na akciích," uvedl Vlk.

Lidovky.cz, ČTK