11. března 2009 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna se vyšvihla na 26,70 Kč za euro

Kurz koruny posunul až na 26,68 Kč/EUR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz koruny posunul až na 26,68 Kč/EUR | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Česká měna zahájila obchodování výrazným posílením vůči oběma hlavním světovým měnám. Po 09:30 se kurz koruny posunul až na 26,68 Kč/EUR a 20,94 Kč/USD. Vůči euru tak byla koruna proti včerejšímu závěru obchodování o více než 40 haléřů silnější.

Za zpevňováním koruny nestojí podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka zpráva o výsledku HDP za loňský rok, ale optimismus na finančních trzích a vývoj v regionu. Také komentář viceguvernéra ČNB Miroslava Singera v dnešní Mladé frontě Dnes o pozitivech vlastní měny a stabilitě bankovního sektoru podle Vlka zůstal bez odezvy.

Optimismus na světových finančních trzích vynesl vzhůru i ostatní měny ve střední Evropě. Posilování domácí měny by se ale mělo nyní přerušit, protože akcie v Evropě dnes nenavázaly na úterní euforický růst, dodal Vlk.

Dolar v úterý v americkém obchodování nahradil ztráty a vrátil se na úroveň 1,2650 USD/EUR. Na dnešní pokles akcií v Evropě dolar podle něj také prakticky nereaguje a během dne se nečekají žádná důležitá čísla z ekonomiky. Aktuálně se dolar obchoduje za 1,2725 USD/EUR.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?