27. dubna 2009 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna sílí díky náladě Němců

koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy koruna | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Česká měna v pátek proti euru posílila nejvíce za uplynulé tři týdny. Po několika dnech kontinuálních ztrát ji opačným směrem vyslal důležitý německý průzkum, který zkoumá náladu mezi podnikateli. Koruna se tak stala nejrychleji posilující měnou mezi tzv. rozvojovými trhy. V pátek posílila o 1,3 procenta na 26,62 koruny za euro a za celý týden stoupla její cena o 0,5 procenta.

K vyšším hodnotám vyslaly českou měnu výsledky průzkumu, který provádí německý institut Ifo. Sedm tisíc dotazovaných manažerů v něm odpovídá na otázky související s vývojem ekonomiky. V dubnu jejich optimismus vzrostl nečekaně prudce a tzv. index podnikatelského prostředí stoupl z březnových 82,2 bodu na 83,7 bodu.

Německo je největším obchodním partnerem České republiky a vývoj jeho ekonomiky tak výrazně ovlivňuje i stav českého hospodářství. „Obrat vývoje indexu Ifo může znamenat nějaký signál obratu v reálné ekonomice a z toho krátkodobě těží i česká koruna a některé další východoevropské měny,“ tvrdí Jaroslaw Janecki, hlavní ekonom varšavské pobočky banky Seciete Generale. Podle něj je však předčasné mluvit u východoevropských měn včetně koruny o dlouhodobém obratu. „Vývoj světové ekonomiky je stále nejistý,“ vysvětluje Janecki.

Páteční růst koruny ještě podpořila pozitivní data o prodeji nových domů ve Spojených státech. Americké ministerstvo obchodu sice oznámilo, že prodej nových bytů v březnu poklesl o 0,6 procenta, ale je pořád vyšší, než očekávali analytici.
Lidové noviny

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.