19. března 2009 17:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna sílí, dolar už je opět pod dvacet

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Koruna dnes pod vlivem zpráv z USA prudce posílila vůči dolaru o více než korunu na 19,60 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. V polovině února dolar dokonce stál 23,40 koruny; pod 20 korunami byla česká měna naposledy v první polovině ledna. Česká měna posílila i vůči euru, a to na 26,90 koruny za euro.

Americká centrální banka ve středu oznámila, že hodlá nakupovat státní dluhopisy a cenné papíry navázané na hypotéky za 1,2 bilionu dolarů.

"Tím na rozdíl od ´klasického´ snížení úrokových sazeb, které ovlivňuje úrokové sazby pro krátké splatnosti maximálně do jednoho roku, ovlivní i dlouhodobé úrokové sazeb," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Navíc podle analytika Patria Online Tomáše Vlka jde o zprávu, která dál podporuje chuť investorů na riziková aktiva ve víře, že tento krok pomůže úvěrovému trhu, a tím i oživení největší světové ekonomiky.
"Dolar si tak během posledních 24 hodin prošel nejmohutnějším jednodenním propadem od roku 1985. Oslabil až na aktuálních 1,365 USD/EUR," dodala Šichtařová.

Chuť riskovat dnes pomohla vedle eura české koruně a ostatním středoevropským měnám. "Prudký propad dolaru a snížení averze k riziku hovoří ve prospěch středoevropských měn, avšak jejich dnešní vývoj tomu příliš neodpovídá. Koruna si sice polepšila, ale nijak výrazně. Zlotý a forint se během většiny dne obchodovaly silnější, ale své zisky už víceméně odevzdaly," upozornil Vlk.

Podle Šichtařové se ovšem již koruna dostala podle očekávání na posilující dráhu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!