27. února 2009 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna uvěřila slibům a prudce posílila

Koruna prudce posílila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna prudce posílila. | foto: Lidové noviny

PRAHA Světová banka dnes oznámila, že finanční ústavy ve východní Evropě, které se potýkají s problémy, dostanou až 24,5 miliardy eur (asi 686 miliard korun). Česká měna na zprávu reagovala prudkým posílením až pod 28 korun za euro. Investoři tak potvrdili současný trend, kdy region střední a východní Evropy hodnotí jako velice rizikový celek.

Česká měna dnes po 11:00 prudce posílila pod hranici 28 korun za euro a obchodovala se na úrovni 27,87 Kč. Důvodem prudkého posílení byla zpráva o miliardové pomoci východoevropským bankám, které jsou v problémech. Už ve dvě hodiny odpoledne se ale vrátila na 28,20 Kč za euro.

Světová banka totiž dnes zveřejnila zprávu, že Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropská investiční banka (EIB) a Světová banka poskytnou finančním ústavům ve východní Evropě, které se potýkají s problémy, až 24,5 miliardy eur (asi 686 miliard korun).

Vzhledem k tomu, že Investoři střední a východní Evropu berou jako celek, doposud z něj stahovali své investice, na což doplácely jak místní měny, tak i akciové trhy. "Vzhledem k tomu, že poslední výrazný propad měn v našem regionu souvisel právě s obavami z nárůstu rizika neschopnosti splácet, jsou tyto informace určitě pozitivní," uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!