15. února 2008 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna vylepšila rekord k euru

Koruna vylepšila rekord k euru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vylepšila rekord k euru. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Česká měna vylepšila svůj rekord vůči euru. Ráno po zveřejnění čísel z české ekonomiky se posunula až na 25,09 Kč/EUR. V závěru seance své zisky mírně korigovala a uzavírala na 25,19 Kč/EUR. Zisky si dnes koruna připsala i vůči dolaru, během dne zpevnila na rekordních 17,12 Kč/USD a uzavírala na 17,14 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Koruna na nejsilnější hodnotu k euru vystoupala po informacích o překvapivě vysokém růstu domácí ekonomiky v loňském roce. Hrubý domácí produkt loni podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu vzrostl o rekordních 6,6 procenta, což překonalo všechny odhady. "Vezmeme-li v úvahu, jak výrazně západní Evropa a USA zpomalují, jedná se o
excelentní výsledek. Jasně se tak potvrzuje naše tvrzení, že panika z rozšíření recese do střední Evropy je navzdory vytrvalým tvrzením zahraničních médií značně přehnaná," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Koruna během celého končícího týdne posilovala navzdory tomu, že ostatní v tomto týdnu zveřejněná makroekonomická data byla pro analytiky zklamáním. Shodují se proto, že bude následovat korekce ke slabším hodnotám. "Rekordně silná koruna je nekonzistentní se zhoršujícím se hospodářským výhledem a podporuje náš názor, že koruna své zisky zkoriguje," konstatovali analytici Investičního bankovnictví Komerční banky. Podobně smýšlí i Šichtařová. "Zkušenost s uvažováním investorské obce ale napovídá, že při této posilující vlně koruna s největší pravděpodobností už hranici 25,00 Kč/EUR nepřekoná. Namísto toho se od ní zřejmě spíš odrazí a bude následovat korekce ke slabším hodnotám," naznačila další vývoj.
ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK A PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč