17. září 2007 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna vytvořila nový rekord k euru

Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Koruna se dostala na novou rekordní úroveň ke společné evropské měně a obchodovala se za 27,40 Kč/EUR. Česká měna tak překonala rekord 27,41 Kč/EUR z prosince 2006.

Někteří analytici se domnívají, že koruna může posílit proti euru i dolaru ještě více. "Další zisky koruny k 27,30 Kč za euro jsou ve hře," uvedl například analytik ČSOB Jan Čermák. V případě dolaru bude pole analytiků rozhodující vývoj na světových finančních trzích a hlavně úterní zasedání americké centrální banky týkající se úrokových sazeb.

Pro české spotřebitele posilující koruna podle analytiků znamená zlevnění dováženého zboží ze zahraničí, především elektroniky, oblečení, a také zájezdů do ciziny. Větší konkurence by mohla podle odhadů propuknout i na trhu osobních aut. Dovozci totiž budou moci více konkurovat Škodě Auto. Za eura se rovněž do země dováží řada potravin, a proto nelze vyloučit ani další cenovou válku mezi supermarkety.

Na druhou stranu čeští exportéři podle analytiků ztrácejí cenovou konkurenceschopnost na zahraničních trzích a silná koruna se negativně může promítnout do jejich hospodářských výsledků. Rovněž slabý dolar je pro českou ekonomiku spíše přínosem. Padající americká měna totiž pomáhá snižovat ceny benzinu a zemního plynu. Lidé také potřebují méně peněz na koupi počítačů, notebooků, fotoaparátů a další elektroniky z Asie nebo USA. Horší je však situace opět pro české vývozce, kteří za zboží dostávají dolary.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz