22. února 2008 13:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna zdolala magickou hranici

Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna zdolala rekordní hranici vůči euru. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Posilování české měny nekončí. Koruna poprvé v historii prolomila hranici 25 korun za euro. Svůj rekord domácí měna vylepšila i k dolaru, kurz se dostal až na 16,84 Kč/USD. Koruna zpevňuje podle analytiků hlavně díky samotnému oslabení dolaru vůči euru.

"Za sílící měnou nevidíme žádné nové zprávy. Mírně mohl trh ovlivnit slabší dolar, avšak větší vliv zřejmě měly spekulativní snahy dostat kurz pod důležitou hranici podpory. Pohyb na ostatních měnách v regionu nedává koruně žádný motiv k růstu a oslabování akciových trhů ve světě je naopak negativním vlivem," komentoval aktuální vývoj analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Podobně smýšlejí i další analytici. Podle Vladimíra Pikory z Next Finance koruně pomohla také zpráva, že odborářská centrála připravuje novou strategii pro mzdová jednání kvůli vysoké letošní inflaci. To mezi mnohými investory vytvořilo přesvědčení, že ČNB bude muset opět zvýšit své úrokové sazby, konstatoval. "Koruna bude postrádat nové zprávy. Poslední inflační
tlaky spolu s vyhlášením odborů jí však uzavírají prostor k výraznějšímu oslabení. Zároveň s tím ale technicky není mnoho prostoru k posílení," uvedl.

V současné chvíli se koruna podle Vlka drží na 25,03 Kč/EUR.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!