19. října 2007 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna zlomila rekord, dostala se pod 19 Kč za dolar

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká měna láme rekordy. Koruna odpoledne překonala historickou hranici 19 Kč za dolar, když se krátce obchodovala na 18,99 Kč/USD. Také k euru dosáhla nového maxima, a to 27,20 Kč/EUR. Zatímco spotřebitelé se můžou těšit na zlevnění zahraničního zboží, čeští vývozci mají obavy, že své zboží v cizině hůře prodají.

Trend posilující koruny se ani v závěru týden nezastavil, pozitivní nálada panuje v celém regionu, uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Oslabující americký dolar na světových trzích vede k zájmu investorů o nedolarová aktiva, mezi nimiž jsou podle něj i středoevropské měny a česká koruna.

V současné době je kurz 19,09 Kč/USD a 27,21 Kč/EUR, vyplývá z informací serveru Patria Online.

ČNB pravděpodobně úroky nezvýší.
Posílení koruny bylo inspirováno především pohybem sousedních měn ve střední Evropě, zejména pak polského zlotého, který se pohybuje na 5,5letém maximu, doplnila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Podobná prudká posílení koruny na nová historická maxima bývají podle ní často následována pohybem přesně opačným. Proto je pravděpodobné pro nejbližší dny, že kurz dočasně nakrátko lehce oslabí, odhadla.

Razantní posílení koruny v posledních dnech podle Vejmělka významně ohrožuje scénář zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB v příštím týdnu. Pro mnohé z členů bankovní rady ČNB je silná koruna významný argument pro rozhodnutí sazby nezvyšovat, dodal.

Vývozci nejsou ze silné koruny nadšeni.
Koruna za poslední týden posílila proti euru o více než 30 haléřů a proti dolaru o téměř 40 haléřů. Pro české spotřebitele posilující koruna podle analytiků znamená zlevnění dováženého zboží ze zahraničí, především elektroniky, oblečení, a také zájezdů do ciziny. Na druhou stranu čeští exportéři ztrácejí cenovou konkurenceschopnost na zahraničních trzích a silná koruna se negativně může promítnout do jejich hospodářských výsledků.
ČTK