6. srpna 2007 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna znovu rekordně posílila vůči dolaru

Dolary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolary | foto: Lidovky.cz

PRAHA Posílením vůči dolaru až na nové maximum zahájila koruna nový týden. Americká měna klesla až na 20,265 Kč/USD. Poté koruna mírně oslabila a obchodovala se na 20,30 Kč/USD. Vylepšila tak rekord 20,31 Kč/USD z konce července.

Důvodem je propad amerického dolaru na světových trzích kvůli špatným makroekonomickým statistikám z USA. Proti euru se koruna obchoduje bez výraznějších změn na pátečních 28,06 Kč/EUR. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

"Po sérii horších statistik z domácí ekonomiky, završených daty z trhu práce, se jeho kurz (dolaru) k euru opět přehoupl přes hranici 1,3800 USD/EUR," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Po 10:30 se dolar obchodoval na 1,382 USD/EUR, a je tak znovu blízko svých nejslabších hodnot.

Podle Vlka by se měl dolar postupně zklidnit, ale další mírné ztráty nevylučuje. Kurz výrazněji může ovlivnit až úterní jednání americké centrální banky.

Obchodování koruny proti euru je klidné, dnes nejsou na programu žádné údaje. "Aktuální vývoj ve světě by české měně neměl dát dostatek síly k růstu. Koruna si tak může prodloužit svou stagnaci mírně nad hranicí 28,00 Kč/EUR," uvedl Vlk.

ČTK