30. března 2009 17:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna ztrácí, zasáhla ji politika a Maďarsko

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká měna na počátku týdne výrazně oslabila k euru i dolaru. K euru se obchodovala kolem 27,68 Kč/EUR, bezmála o 40 haléřů slabší než v pátek. V pozadí podle analytiků nestála prvořadě politika, ale globální trendy. Odpoledne totiž společnost Standard & Poor's zhoršila rating pro Maďarsko, což rozhýbalo trhy.

K dolaru ztratila zhruba 45 haléřů a po zhruba dvoutýdenní pauze se vrátila nad 21 korun za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

"Česká měna se dnes dlouho obchodovala relativně v klidu mírně pod 27,50 za euro a oslabování hlavních akciových trhů už jí další ztráty nepůsobilo.

Odpoledne však přišla zpráva Standard & Poor's o zhoršení ratingu pro Maďarsko, která trhy rozhýbala. Zhoršení hodnocení souvisí s velmi negativním ekonomickým výhledem, který znesnadní dosažení rozpočtových cílů.

Přidává se i paralyzovaná politická scéna, která podle S&P může vést k dalšímu poklesu ratingu. Negativní reakce forintu se přenesla i na korunu, která se posunula na 27,68 Kč za euro," uvedl Tomáš Vlk z Patria Finance.

"Investoři se vyhýbají riziku, a proto opouští i českou korunu," doplnil Vladimír Pikora z Next Finance.

Dolar pokračoval v nastoleném směru a dál si proti euru polepšil. Podle Vlka se obchoduje na 1,3140 USD/EUR. "Bez nových ekonomických dat mu pomáhala negativní nálada vůči rizikovým aktivům, kterou posílily obavy o další osud velkých amerických automobilek.

Vedle toho předpokládáme příznivý vliv očekávání, že Evropská centrální banka na příštím jednání opět přistoupí ke snížení úrokových sazeb," uvedl.

ČTK