24. dubna 2017 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruně narostly po volbách ve Francii svaly. Posílila vůči euru i dolaru

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Koruna otevřela pondělní obchodování vůči euru o deset haléřů silnější proti pátečnímu závěru. Kurz v devět hodin ráno zpevnil na 26,85 koruny za euro, zatímco páteční závěr ji zastihl na 26,95 koruny za euro.

Vyplývá to z údajů na webu společnosti Patria. O víkendu se ve Francii konalo první kolo prezidentských voleb, analytici očekávali jen omezené dopady výsledků na kurz koruny.

K dolaru koruna posílila téměř o padesátník na 24,74 koruny. Na světových trzích euro k dolaru v reakci na francouzské volby posiluje.

Francouzi svými hlasy poslali do druhého kola prezidentských voleb, které se budou konat 7. května, centristu Emmanuela Macrona a kandidátku krajní pravice Marine Le Penovou. Poprvé za 60 let do druhého kola nepostoupil kandidát jedné ze dvou hlavních francouzských politických stran, tedy konzervativní pravice a socialistů.

Podle dřívějších odhadů analytiků by koruna oslabila na delší dobu v případě, kdyby do druhého kola postoupil s nacionalistkou Le Penovou i levicový radikál Jean-Luc Mélenchon.

Koruna se dva týdny od ukončení intervencí České národní banky minulý týden vrátila ke kurzu 27 korun za euro, který banka od listopadu 2013 bránila. Během dvou týdnů od uvolnění závazku její nejsilnější hodnota činila 26,50 koruny. Podle dřívějších prohlášení guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ale silnější výkyvy kurzu ještě mohou nastat.

Grafika
Česká měna ve čtvrtek opět oslabila k euru a přiblížila se k hranici 27 korun...
ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT MONTÁŽNÍHO CENTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč