2. března 2009 18:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruně se podařil husarský kousek

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

PRAHA České koruně se podle ekonoma Vladimíra Pikory podařil husarský kousek. Dopoledne sice prudce oslabila, pak ale ztrátu během pár minut vymazala. "Rozdíl mezi nejslabší a nejsilnější hodnotou tak činil téměř 50 haléřů," uvedl. Nestabilitu všech středoevropských měn podle Pikory způsobil víkendový summit EU.

Česká měna v závěru obchodování částečně vymazala dopolední ztráty a byla zhruba o 15 haléřů silnější k euru i dolaru. Kolem 17:30 stála na 28,20 Kč/EUR a 22,40 Kč/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Středoevropské měny byly podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory i dnes velmi nestabilní. Všechny měny dopoledne prudce oslabily.

Zatímco polský zlotý a maďarský forint své ztráty již nevymazaly, koruně se odpoledne podle něj podařil "husarský kousek". "Všechny ztráty během pár minut vymazala, a dokonce oproti otevíracím hodnotám mírně zpevnila ke hladině 28,05 CZK/EUR. Rozdíl mezi nejslabší a nejsilnější hodnotou tak činil téměř 50 haléřů," uvedl.

Turbulence způsobil víkendový summit EU
Důvodem dnešní turbulence byl podle Pikory víkendový summit EU, který odmítl plány na masivní záchranu středoevropských a východoevropských ekonomik. "V době, kdy finanční trhy cíleně hledají špatné zprávy, to byl perfektní 'důvod', proč prodat středoevropské měny. Až později si investoři vzpomněli na hodiny zeměpisu," uvedl.

Komisař EU pro ekonomické a měnové záležitosti Joaquín Almunia dnes totiž zdůraznil, že ne všechny státy střední a východní Evropy čelí stejným problémům. Podle Pikory to investory "trklo", aby se přestali koruny s jejími solidními fundamenty bát. Během 90 minut pak koruna posílila o 40 haléřů, dodal Pikora s tím, že pro tento týden u koruny očekává pokračování podobně volatilního obchodování. Z většího nadhledu několika dnů bude ale podle něj česká měna stagnovat.

Dolar prožívá jeden ze svých klidnějších dnů. Jeho kurz k euru se pohybuje na ranních 1,2600. Situaci příliš nerozhýbala ani odpolední data z USA, která zásluhou indexu ISM vyzněla pozitivně, tedy negativně pro dolar, uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

ČTK