16. července 2007 7:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Korunu čeká silný rok

Padesátikoruna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padesátikoruna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Od začátku roku vede kurz české měny žebříček v oslabování, nyní ale podle ekonomů nabírá opačný směr. „Jsou pro to veškeré předpoklady - dobrá výkonnost ekonomiky, zlepšující se obchodní bilance a očekávání vyšších úrokových sazeb,“ řekl LN analytik České spořitelny David Navrátil.

Odhaduje proto, že na konci roku česká měna posílí ze současných 28,30 koruny za euro na 27,40. „Příští rok očekáváme prolomení hranice 27 korun a kurz 26,80 koruny za jedno euro,“ dodal Navrátil.

Od začátku letošního roku přitom česká koruna prudce oslabovala - vůči euru o čtyři procenta a vůči dolaru o tři. Lidem, kteří si měnili valuty na dovolenou, proto příliš velkou radost nedělala. Na rozdíl od loňského roku si museli kvůli slábnoucí koruně připlatit za ubytování v cizině nebo za pohonné hmoty.

Nyní, na začátku druhé poloviny roku, už ale má koruna za sebou první dny mírného posilování. „Růst pro nás není překvapením. Bylo jasné, že přijde. Šlo jen o otázku načasování,“ míní šéfka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Současné tendence jsou podle ní jen náznakem budoucího vývoje. „Zatím půjde jen o mírný růst. Příčinou je především nízká aktivita na devizovém trhu. Velká část manažerů obchodujících s korunou má totiž dovolenou,“ tvrdí Šichtařová s tím, že silnější posilování zahájí koruna na konci prázdnin.

Zatímco nyní stojí sto eur 2831 korun, v období zimních dovolených už by to mohlo být téměř o sto korun méně. A příští léto by Čechům na nákup sta eur mohlo stačit o dalších padesát korun méně. „I když silná koruna zájezdy příliš nezlevní, rozhodně se kladně projeví na útratách Čechů v zahraničí,“ řekl LN Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Naopak pro tuzemský cestovní ruch to znamená spíše problémy. Loni poprvé ubylo turistů cestujících do Prahy a každé výraznější zdražení může situaci ještě zhoršit.

„Nejsme luxusní destinace, která by si mohla dovolit luxusní ceny,“ upozornil šéf asociace Okamura. Posilování koruny kromě zmiňovaných faktorů na začátku článku podpoří i očekávané snížení úrokových sazeb ve Spojených státech amerických a také třeba v Maďarsku. V České republice se zatím klíčová sazba pohybuje na úrovni 2,75 procenta. Analytici ale očekávají, že ještě tento měsíc by tuto sazbu mohli centrální bankéři zvýšit na rovná tři procenta.

Vojtěch Bednář, Petra Horčicová

Najdete na Lidovky.cz