29. prosince 2010 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Krach IPB opět zaplatíme všichni, další prohraná arbitráž vyjde na 1,6 miliardy

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát prohrál s ČSOB arbitráž ohledně záruk za 33,3 miliardy korun poskytnutých při převzetí zkrachovalé IPB. Banka má rovněž podle rozhodčího nálezu nárok vůči ministerstvu financí na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring ve výši 1,6 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ČSOB.

Ministerstvo financí podle ministra Miroslava Kalouska nyní materiály
analyzuje. K nálezu se vyjádří ve čtvrtek na tiskovém briefingu.

Stát zažaloval ČSOB kvůli tomu, že podle něj bývalá banka IPB měla v době prodeje do rukou ČSOB podstatně větší hodnotu, než se dosud vědělo, a chtěl proto tuto sumu zpět.

ČSOB zase požadovala po státu zaplatit 1,6 miliardy korun jako dluh firmy J.Ring Jaroslava Roušala vůči IPB, který ČSOB zdědila. Obě žaloby řešila jedna arbitráž.

Na základě státních záruk totiž převedla ČSOB na Českou konsolidační agenturu (ČKA) v roce 2002 mimo jiné právě pohledávku za společností J.Ring.

Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB

Následně v roce 2005 ČKA tuto pohledávku ČSOB vrátila s tvrzením, že má právní vady, a ČSOB tak byla nucena vrátit ČKA peníze. ČSOB chtěla úhradu škody po MF.

Ministerstvo odmítlo pohledávku proplatit s tím, že ji ČSOB špatně spravovala. Následně banka podala na MF žalobu k Rozhodčímu soudu Mezinárodní obchodní komory v Paříži. V rámci zahájené arbitráže pak ministerstvo financí v červenci 2007 vzneslo vůči ČSOB protinárok na zaplacení 33,3 miliardy korun.

V rámci zahájené arbitráže pak ministerstvo financí v červenci 2007 vzneslo vůči ČSOB protinárok na zaplacení 33,3 miliardy korun.

Rok 2010 v obrazech

"Šlo o poslední větší spor, který byl spojen s převzetím krachující IPB v roce 2000. Finanční krize nyní na mnoha zahraničních příkladech ukázala, že postup sanace, zvolený v případě IPB, je standardní a úspěšně funguje," uvedl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. Ministerstvo financí musí podle něj rovněž uhradit náklady arbitráže.

Jedna banka, miliardové arbitráže:
 

Pařížská arbitráž ČSOB vs. ČR - V létě 2007 zažalovalo ministerstvo financí ČSOB o téměř 27 miliard korun. Stát tvrdil, že bývalá IPB měla v době prodeje podstatně větší hodnotu, než se do té doby vědělo, a chtěl proto tuto sumu zpět.

Na druhou stranu ČSOB zažalovala ve stejné době ČR o zhruba 1,6 miliardy korun, a to v souvislosti s nárokem na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J. Ring. Oba spory řešil arbitrážní tribunál zároveň, dnes ČSOB oznámila své vítězství a stát tak bance musí zaplatit 1,6 miliardy korun a uhradit náklady řízení.

Žaloba Nomury na ČSOB - Japonská společnost podala v červnu 2002 žalobu k pražskému městskému soudu s tím, že při převzetí IPB byla porušena pravidla hospodářské soutěže. Jádrem sporu byla argumentace, že ČSOB svým chování ovlivňovala rozhodnutí vlády o převodu IPB, a tím působila proti rovné hospodářské soutěži.

Ve sporu Nomura požadovala po ČSOB a její mateřské KBC přibližně jednu miliardu eur (asi 25 miliard korun). Loni v červnu soud žalobu zamítl, protože ji podala jedna ze společností skupiny Nomura, která ovšem v době pádu IPB podle soudce neměla s kauzou nic společného.

Žaloby v souvislosti se společností Nomura - Tento bývalý vlastník 46 procent akcií zkrachovalé IPB zažaloval ČR v červenci 2001 kvůli nucené správě a následnému prodeji banky do rukou ČSOB. Vláda podle Nomury porušila dohody o ochraně investic. Za znevýhodnění IPB proti ostatním bankovním domům, jimž stát pomohl od desítek miliard špatných úvěrů, požadovala Nomura odškodnění až 40 miliard korun.

ČR naopak v jiné arbitráži po Nomuře požadovala 111 miliard korun jako náhradu škody, kterou Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V březnu 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky však nebyla určena a v listopadu téhož roku podepsala s Nomurou smír.

Obě strany se dohodly ukončit arbitráže o desítky miliard korun a nezahajovat nové spory. V létě 2008 zaplatila ČR bance jako odškodnění kvůli prohrané arbitráži přibližně 3,6 miliardy korun.

Žaloba v případu České pivo - V polovině listopadu 2003 arbitráž v Londýně rozhodla v případu České pivo, který se týkal prodeje pivovarů Plzeňský Prazdroj a Radegast z portfolia IPB. Nomura pivovary prodala společnosti SAB asi za 22 miliard korun. Arbitráž definitivně potvrdila, že Nomura může za pivovary zaplatit ČSOB akciemi IP banky, která je nástupkyní zkrachovalé IPB. ČSOB původně chtěla po Nomuře devět miliard korun v penězích.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)