28. ledna 2015 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kreml resuscituje ruskou ekonomiku. Napumpuje do ní 856 miliard korun

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská vláda ve středu zveřejnila, že na zažehnání ekonomické a finanční krize v zemi vyčlení 2,34 bilionu rublů. To je v přepočtu asi 856 miliard korun. Plán na podporu ekonomiky i zmíněná částka na jeho realizaci se ale možná ještě změní, uvedl kabinet.

Rusko se potýká s negativními dopady prudkého zlevnění ropy a také s důsledky sankcí, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Vláda podle záchranného plánu hodlá do 30. ledna shromáždit návrhy na založení banky pro problematická bankovní aktiva. Ruská státní rozvojová banka Vněšekonombank (VEB) dostane podporu 300 miliard rublů.

VÍCE K TÉMATU:

Vláda rovněž uvedla, že státní záruky pro vybrané investiční projekty zvýší na 200 miliard rublů.

Záchranným plánem chce vláda omezit dopady současné krize na podnikatelskou aktivitu i na obyvatelstvo. Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden předpověděl, že ruská ekonomika letos zaznamená tříprocentní pokles. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) předpovídá dokonce téměř pětiprocentní propad.

Ratingová agentura S&P v pondělí snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+, tedy do spekulativního pásma. Tento krok znamená, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!