26. srpna 2015 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kříšení čínských bank. Na pomoc připlulo půl bilionu korun od státu

Asijské akcie padaly na několikaletá minima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijské akcie padaly na několikaletá minima. | foto: Reuters

PEKING Čínská centrální banka ve středu na mezibankovní trh napumpovala zhruba 140 miliard jüanů (zhruba 516 miliard korun) v podobě krátkodobé likvidity. Splatnost půjček je šest dní a průměrná úroková sazba činí 2,3 procenta.

Banka tím chce podpořit ekonomiku a stabilizovat situaci na trhu, kde v minulých dnech prudce klesaly ceny akcií.

Čínská centrální banka již v úterý s cílem podpořit ekonomický růst snížila základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu a požadavek na minimální rezervy komerčních bank o 0,5 procentního bodu. Snížení požadovaného objemu rezerv podle odhadů analytiků znamená, že by ekonomika mohla dostat dodatečnou finanční injekci 650 miliard jüanů, což je v přepočtu asi 2,4 bilionu korun.

CO SE DĚJE V ČÍNĚ

Hlavní čínské akciové indexy pátou seanci za sebou oslabily, vývoj byl ale ve středu  velmi rozkolísaný. Akcie se pohybovaly v pásmu zisků i ztrát a jejich konečné ztráty jsou výrazně nižší než v předchozích dvou dnech.

Podle analytiků k tomu přispěl zásah tamní centrální banky. Do uklidnění situace na burze se zapojila i policie, která prošetřuje případy možného porušení obchodních pravidel nebo šíření nepodložených obchodních informací.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, oslabil o 0,57 procenta na 3025,69 bodu. Index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 1,27 procenta a uzavřel na 2927,29 bodu. Během dne přitom tyto indexy vykazovaly nárůst i o více než tři procenta.

Oba indexy tak prozatím zůstávají na nejnižší hodnotě za osm měsíců, za posledních pět dní již klesly o více než 20 procent.

Křehká důvěra a pochybnosti

Na počátku středečního obchodování akcie silně rostly, jejich růst však odpoledne spustil vlnu výprodeje. To podle analytiků zdůrazňuje křehkou důvěru a hluboké pochybnosti o tom, zda úterní rozhodnutí čínské centrální banky snížit základní úrokové sazby a minimální rezervy bank může ekonomiku stabilizovat.

Akcie některých velkých společností zpevňovaly, neboť přilákaly takzvané lovce výhodných nákupů. Malé tituly však pokračovaly v poklesu. 

Zásah centrální banky podpořil ceny akcií bank a realitních firem, což jsou sektory, které podle analytiků budou nejvíce těžit z přísunu dalších peněz na trh. Posílily také velké automobilky, jako je BYD, Dongfeng Auto a Changan Auto, protože politika podporující poskytovatele půjček pro financování nákupu aut by jim mohla zvýšit odbyt.

ČTK