1. března 2009 18:40, aktualizováno  19:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kritéria pro přijetí eura se mohou zmírnit

Euromince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euromince. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRUSEL Lucemburský premiér a ministr financí Jean-Claude Juncker, který zároveň stojí v čele ministrů financí eurozóny, dnes po skončení summitu EU připustil přezkoumání klíčového kritéria pro přijetí eura. Nutnost setrvat v tzv. režimu směnných kurzů ERM-2 kritizovaly některé nové členské státy EU, které chtějí do eurozóny vstoupit. Politici států platících eurem ale takové požadavky razantně odmítali.

"Mohu rozumět tomu, že v případě nutnosti setrvání v měnovém systému (ERM-2) po dva roky, může být malý otazník. Budeme o tom klidně hovořit," uvedl na tiskové konferenci.

Naposledy kritéria pro přijetí eura kritizovalo minulý týden Maďarsko,
které jen s obtížemi bojuje s následky finanční a hospodářské krize.
Premiér Ferenc Gyurcsány se domnívá, že by jeho zemi přijetí eura v současnosti pomohlo. Kurz maďarského forintu se totiž v poslední době velmi rychle klesá a stává se pro maďarské hospodářství zátěží. Celá řada obyvatel má totiž půjčky či hypotéky v zahraničních měnách, především v euru, a v současnosti tak musí splácet čím dál více.

Gyurcsány se při nedávné návštěvě Evropské komise vyjádřil, že unie by měla procedury nutné k přijetí do eurozóny zrychlit, kritizoval přitom právě nutnost setrvat dva roky v ERM-2. Evropská unie v tomto případě národní měně stanoví pásmo, v němž se má pohybovat, aby snížila výkyvy kurzu a ověřila si, jak se bude kurz chovat v nejrůznějších situacích. "Bez uvolnění podmínek pro přijetí do eurozóny, tu je otázka, zda musíme čekat dva až dva a půl roku na euro. Je opravdu důležité držet tyto země na 'recepci' tak dlouho," uvedl maďarský premiér.

Ke změně případných kritérií by byl nicméně třeba souhlas všech zemí EU a pravděpodobnost takové činu je mizivá. Nové členské státy, včetně ČR, na změnu některých procedur tlačily již v minulosti, ale neúspěšně.

Lidovky.cz, ČTK