Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Krize je jako rýma, přejde sama

Prezident Václav Klaus (vpravo) a slovenský prezident Ivan Gašparovič po tiskové konferenci, která se konala 9. února v Praze po jejich společném setkání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus (vpravo) a slovenský prezident Ivan Gašparovič po tiskové konferenci, která se konala 9. února v Praze po jejich společném setkání. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus přirovnal ekonomickou krizi k rýmě či chřipce. Podle něj skončí sama a zásahy státu v tom hrají "miniaturní roli". Vyřešení krize Klaus přirovnal k léčení těchto nemocí. Neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní, podotkl.

"Ta krize přestane sama a zásahy státu v tom hrají miniaturní roli. Všichni dobře víme, že drtivá většina opatření po krizi zatím v lidské historii přišla až poté, co ta krize skončila," uvedl Klaus na tiskové konferenci se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem.

Aktivistický přístup české vlády k řešení krize může mít podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška smysl i v jiných ohledech než jen v napumpování státních peněz do ekonomiky. "Za prvé, zdání, že má vláda věci pod kontrolou, může přinést částečné uklidnění ekonomickým subjektům. Za druhé, ekonomická krize je příležitostí k řešení jindy politicky neprůchodných změn, které jsou ekonomice obecně prospěšné," uvedl.

Marek: Měli jsme reagovat dříve
"Pokud přistoupíme na farmakologickou terminologii, představuje hospodářská politika nikoli léčbu, ale analgetika k tišení bolesti. Dalším velkým rizikem ovšem je, aby fiskální stimul byl včas odstraněn, což může být v realitě obtížně uskutečnitelné, zvláště ve vyostřeném předvolebním boji. Z analgetika se tak snadno může stát droga, na níž se stane pacient závislý," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Hospodářská politika ovšem měla na krizi podle něj reagovat již ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se již zřejmě ekonomika propadla do recese. "Většina z opatření působí s určitým zpožděním, k jejich implementaci by tedy muselo dojít již dříve někdy v průběhu loňského roku. Zatím dostává ekonomika měnové pilulky, fiskální stimul se začíná rýsovat, ale prozatím stále jen na papíře," dodal.

Klaus: Krize si odnese svou daň
Podle Klause má krize svoji vnitřní dynamiku, která se "nedá přeseknout, nedá se smazat, nedá se zlikvidovat". Krize podle Klause nezmizí mávnutím kouzelného proutku, nezáleží prý také na tom, zda se k ní uspořádá "padesát summitů".

"Ta krize si svoji daň prostě odnese, a to musíme podle mého názoru také přijmout," míní Klaus. Proto ho prý netrápí to, zda různá opatření a zásahy vlád přicházejí o hodinu či o týden dříve či později. "Liberál ve mně ví, že podobně jako chřipka trvá týden, když chodíte do práce jako já dneska, a stejně týden, když si lehnete a budete do sebe dávat všechny možné doporučené prášky tím či oním panem doktorem. Jednou čekáme týden, podruhé sedm dní," řekla hlava českého státu.

Členské státy včetně Česka hledají cestu z krize a dolaďují plány na zmírnění jejích dopadů. Opatření zahrnují například zvýšené veřejné výdaje, snížení daní, podporu některým ohroženým odvětvím a kroky například na podporu zaměstnanosti.

Premiér Mirek Topolánek oznámil, že Česko jako předsednická země EU svolá neformální summit šéfů států a vlád unie k hospodářské krizi. Setkání se uskuteční v Bruselu ještě před koncem února. Termín konání akce, která bude prvním summitem evropské sedmadvacítky pod taktovkou českého předsednictví, oznámí premiér ve středu po setkání se šéfem Evropské komise José Barrosem.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.