15. června 2009 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Krize v EU už 'požrala' téměř dva miliony pracovních míst

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: AFP

BRUSEL Během první tří měsíců letošního roku v Evropské unii i v eurozóně výrazně ubylo zaměstnaných lidí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jejich počet v celé evropské sedmadvacítce klesl o téměř dva miliony, tedy o 0,8 procenta, a v eurozóně o 1,2 milionu, tedy rovněž o 0,8 procenta.

Informoval o tom dnes unijní statistický úřad Eurostat.

Míra zaměstnanosti se liší od tradičnějšího ukazatele míry nezaměstnanosti, který odráží počet lidí, kteří jsou bez práce. Míra zaměstnanosti však odráží podíl lidí v produktivním věku (15 až 64 let), kteří mají práci, na celkovém počtu obyvatelstva.

I tak ale méně tradiční ukazatel může sloužit jako další potvrzení rozmachu ekonomické recese. Zatímco ještě v posledních třech měsících loňského roku v eurozóně meziroční míra zaměstnanosti stagnovala a v EU dokonce mírně rostla, v 1. čtvrtletí letošního roku tomu již bylo naopak. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 se počet zaměstnaných lidí v EU i v eurozóně snížil o 1,2 procenta.

Podle posledních údajů v EU žije téměř půlmiliarda lidí, přičemž zaměstnání má 223,8 milionů mužů a žen, z toho 146,2 milionu žije ve státech eurozóny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz