16. prosince 2016 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kuba nabídla Česku originální vyrovnání dluhu. Může poslat zásoby rumu na 100 let

Dluh vznikl za vlády Fidela Castra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluh vznikl za vlády Fidela Castra. | foto: APČTK

PRAHA Kuba dluží České republice 276 milionů dolarů, v přepočtu tedy 6,9 miliard korun. Teď Čechům nabízí unikátní vyrovnání. Celý dluh chce splatit ve svém slavném rumu.

S nabídkou Havana oslovila ministerstvo financí během nedávných vyjednávání, informoval deník MF Dnes ve svém čtvrtečním vydání. Zprávy si následně všimly i weby britské BBC či deníku Independent. Pokud by ji země přijala, měla by dostatek rumu pro všechny své občany - a ještě by zbylo. Zásob by Česko totiž měla podle odhadů na sto let dopředu.

„Zajímavá varianta je kubánský rum. Jedná se o relativně neznámé značky, které mohou být dobré, ale tady by se tomu musela udělat reklama a vůbec je u nás uvést na trh,“ řekla v rozhovoru pro MF DNES náměstkyně ministra financí Lenka Dupáková.

Kubánci drží na počest mrtvého Castra bílé růže.
Kubánská studentka během vigilie za Fidela Castra.

Češi by podle BBC alespoň část dluhu rádi viděli splacenou tradičním způsobem. Podle jeho vyjádření je na stole kromě známého rumu i splácení ve formě léků. U těch je ale problém, jelikož kubánské léky nejsou dostatečně certifikované.

„Kuba nemá moc peněz, ale má hodně rumu - z toho pochází ta nabídka,“ řekl BBC její pražský zpravodaj Rob Cameron. Dluh Kuby má kořeny ještě ve studené válce.

Kubánský rum.
Lidovky.cz